Sabałowa Noc, to okazja do powiększenia grona Tatrzańskich Zbójników oraz Wiyrchowych Orlic, czyli osób, które swoją pracą i codziennym życiem krzewią kulturę góralską. Wydarzenie jest częścią Sabałowych Bajań.
W tym roku do godności Wiyrchowych Orlic podniesiono dr Katarzynę Ceklarz, Małgorzatę Mirga-Tas i Danutę Łapkę. Grono zbójników zasilili natomiast Krzysztof Dobrzyński, Edward Staszel i Mirosław Lassak.
Danuta Łapka z Bukowina Tatrzańskiej od wielu lat pracuje w Domu Ludowym w sekretariacie. Teraz przechodząc na emeryturę chce otworzyć klub nordic walking HipHop.
Doktor etnologii Katarzyna Ceklarz mieszka w Rabce-Zdroju. Jest znawcą kultury regionalnej, etnologiem i wykładowcą na wyższej szkole w Nowym Targu
Małgorzata Mirga-Tas pochodzi z romskiej rodzina i mieszka w Czarnej Górze. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie
Grono Zbójników zasilił jako pierwszy Krzysztof Dobrzyński z Ochotnicy Górnej, który jest zastępcą prezesa Związku Podhalan, organizatorem wydarzeń regionalnych.
Edward Staszel mieszka w Dzianiszu. Prowadzi rodzinną pracownia stolarską przejętą jeszcze od dziadka. Tworzy głównie meble i wnętrza w nowoczesnych formach artystycznych ze wzorów góralskich.
Mirosław Lassak, to już trzecie pokolenie Zbójników. Mimo iż rodziną mieszkają w Krakowie, to kultywują podhalańskie tradycje i w domu mówią gwarą.
W tym roku przyznano także dodatkowe wyróżnienie. Zbójnicki pierścień otrzymał doktor Emilian Kowal z Chyżnego.
ms/ zdj. Marcin Szkodziński
Reklama