Wtorek, 03 października | Imieniny: Teresy, Józefy, Heliodora
15.02.2021 | Czytano: 1

O czym pamiętać przy wyborze ubezpieczenia OC (art. sponsorowany)

Ubezpieczenia komunikacyjne dotyczą niemal każdego kierowcy, który jest właścicielem pojazdu mechanicznego. W tym artykule opowiemy Ci więcej o polisie OC oraz elementach, o których powinieneś pamiętać przy wyborze tego typu ochrony.

OC z datą wsteczną – to się nie wydarzy
Jeśli przegapiłeś termin zakupu nowej polisy i potrzebujesz ubezpieczenia OC z datą wsteczną, to musimy Cię zmartwić, ale nie masz na to najmniejszych szans. Wszystkie dane dotyczące Twojej historii ubezpieczeniowej są bowiem przesyłane do bazy danych, z której korzystają urzędnicy. W sytuacji, gdy nastąpi przerwa w ochronie, będziesz musiał opłacić karę z tego tytułu. Więcej na temat OC z datą wsteczną przeczytasz w tym miejscu: https://najtaniejuagenta.pl/ubezpieczenie-oc-z-data-wsteczna/

OC jest obowiązkowe
Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, każdy właściciel zarejestrowanego pojazdu mechanicznego bezwzględnie musi zaopatrzyć się w ubezpieczenie OC. Oznacza to, że wymóg dotyczy przede wszystkim osób posiadających: samochody osobowe, samochody ciężarowe, przyczepy i naczepy oraz maszyny rolnicze. Tak jak napisaliśmy wyżej, przepisy nie przewidują odstępstwa od konieczności wykupienia OC.

Brak OC = kara
Ta kwestia jest niejako związana z niemożnością wykupienia polisy z datą wsteczną. Z racji na obowiązkowy charakter OC, brak ważnego ubezpieczenia jest karany poprzez nałożenie grzywny. Wysokość kary finansowej jest zależna od tego, jak w danym roku prezentuje się minimalne wynagrodzenie oraz długości okresu, w jakim pojazd pozostawał bez ochrony. W roku 2021 stawki dla samochodów osobowych wyglądają następująco:
- do 3 dni – 1120 zł,
- od 4 do 14 dni – 2800 zł,
- powyżej 14 dni – 5600 zł.

OC chroni sprawcę przed finansowymi konsekwencjami jego działań
Jeśli spowodujesz wypadek, w którym ucierpią osoby trzecie (materialne lub fizycznie), to ubezpieczyciel pomoże Ci poradzić sobie z finansowymi aspektami całego zdarzenia. Towarzystwo weźmie na siebie wypłatę odszkodowań i środków na naprawę uszkodzonych pojazdów. Musisz jednak wiedzieć, że każdy ubezpieczyciel może uchylić się od odpowiedzialności, gdy okaże się, że w czasie zdarzenia byłeś pod wpływem alkoholu lub innych środków psychoaktywnych. Wszystkie informacje znajdziesz w OWU (Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia).

Składka OC jest skomplikowana…
Wyliczenie składki OC to proces, który jest dosyć zawiły, ponieważ ma bardzo dużo zmiennych. Ubezpieczyciel musi oszacować ryzyko związane z objęciem ochroną danego kierowcy poprzez zastosowanie specjalnego algorytmu. Podczas kalkulacji brane są pod uwagę następujące informacje:
- wiek,
- miejsce zamieszkania,
- doświadczenie za kierownicą,
- dzietność,
- stan cywilny,
- marka i model pojazdu,
- rok produkcji,
- przebieg,
- pojemność silnika,
- garażowanie,
- zebrane zniżki za bezszkodową jazdę.

Gdzie szukać OC?
Pytanie, które bardzo często jest zadawane przez kierowców. Obecnie najlepszym i najkorzystniejszym, pod względem cen, miejscem jest Internet. Wynika to z niepozornych narzędzi w postaci kalkulatorów i porównywarek ubezpieczeń. Wystarczy tylko, że podasz kilka podstawowych informacji o swojej sytuacji, by uzyskać dostęp do ofert OC od renomowanych ubezpieczycieli.

Warto zwrócić również uwagę na to, że wiele firm oferuje klientom, którzy zdecydowali się na zakup online, ciekawe rabaty. Dużo lepiej wyjdziesz też na jednoczesnym zakupie OC i AC. Taki pakiet nie dość, że będzie tańszy, to jeszcze zagwarantuje Ci prawdziwie skuteczną ochronę. Pamiętaj, że na bezpieczeństwie finansowym nie ma co oszczędzać. Więcej informacji znajdziesz na tej witrynie: https://najtaniejuagenta.pl/najtansze-ubezpieczenie-oc-raty-je-znalezc/

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl