W programie zajęcia plastyczne, warsztaty, quizy, oprowadzania tematyczne, filmy i prezentacje. Uwaga! Przed niektórymi zajęciami należy się zaopatrzyć w materiały papiernicze (szczegóły poniżej).
Oddziały:
Pałac Krzysztofory
Rynek Podziemny
Muzeum Nowej Huty
Fabryka Emaila Oskara Schindlera
Apteka pod Orłem
Ulica Pomorska
Kamienica Hipolitów
Muzeum Podgórza
Rydlówka
Thesaurus Cracoviensis
Stara Synagoga
Zajęcia online
Pałac Krzysztofory
Rynek Główny 35
Fasony, wzory i kolory – stroje ludowe mieszkańców podkrakowskich wsi
Warsztaty plastyczne online (ZOOM) dla dzieci w wieku 6–10 lat
Pałac Krzysztofory położony jest między dwoma ważnymi placami: Rynkiem Głównym i placem Szczepańskim. Przez stulecia pełniły one ważne funkcje handlowe. Można było tu spotkać mieszkańców podkrakowskich wsi, którzy przy okazji targów i uroczystości zjeżdżali do Krakowa. Kraków zapełniał się wtedy mieszczanami i kmieciami ubranymi w barwne stroje ozdobione kwiatami, haftami, chwostami, uzupełnione koralami, magierkami i brzękadłami. W trakcie warsztatów poznamy elementy krakowskich strojów ludowych, ich charakterystyczne kolory i zdobiące je wzory. Opowiemy przy okazji o placach krakowskich, na których odbywały się targi. W dalszej części dzieci stworzą zakładkę do książki dekorowaną wzorami zaczerpniętymi z krakowskich strojów ludowych.
Potrzebne materiały: blok techniczny, nożyczki, kredki/farby
11 stycznia 2021 (poniedziałek), godz. 11:30
Rynek Podziemny
Rynek Główny
Sakiewki, mieszki i… rzezimieszki
Warsztaty online (ZOOM) dla dzieci w wieku 8–12 lat
Czy w średniowieczu chodzono z nożem po ulicy? Dlaczego pasek był tak ważnym elementem ubioru? Czemu idąc na krakowski Rynek trzeba było bardzo uważać? Zajęcia wprowadzą dzieci w świat średniowiecznej codzienności i mody. Obejrzymy wybrane przedmioty prezentowane na wystawie Rynek Podziemny, a na zakończenie uczestnicy będą mogli wykonać własną sakiewkę.
Potrzebne materiały: kawałek tkaniny zbliżony do kwadratu (ok. 40 x 40 cm), sznurek lub tasiemka, nożyczki i pomoc osoby dorosłej. Opcjonalnie do dekoracji sakiewki: pisaki lub farby do tkanin, igła z kordonkiem/włóczką lub inne materiały do ozdobienia tkaniny.
5 stycznia 2021 (wtorek), godz. 10:00
13 stycznia 2021 (środa), godz. 11.30
Kamienica Hipolitów
pl. Mariacki 3
Od belle epoque do wojennej krynoliny – ikona stylu 100 lat temu
Warsztaty online (ZOOM) dla dzieci i młodzieży w wieku 12–17 lat
Okres między 1900 a 1920 rokiem to czas rewolucyjnych zmian. Tworzył się wtedy nowy porządek społeczny i obyczajowy. W tym czasie wzrosła również aktywność kobiet w życiu społecznym i zawodowym, co przekładało się na ich udział w działaniach wojennych i w budowaniu nowego ładu w Europie, w tym tworzeniu niepodległej Polski. Symbolem zmian jest także moda, doskonale wyrażająca ewolucje społeczne i obyczajowe. Ozdobna secesyjna suknia czyniąca niekiedy z kobiety lalkę, stała się niepraktyczna dla pracownicy biura, lekarki, prowadzącej automobil, a w końcu zamieniona została na mundur wojskowy lub strój sanitariuszki. Po 1918 roku nie było odwrotu, zmiany postępowały dalej. Nowoczesna kobieta chciała być aktywną, niezależną i zawsze elegancką, a swój styl dopasować do czasów aktualnych.
Czym było „belle epoque”? Czym jest „wojenna krynolina”? Czy ikona stylu może pracować zawodowo? Jak Kraków zmienił się dzięki aktywnym i wykształconym kobietom? Na te pytania znajdziemy odpowiedź w trakcie warsztatu online organizowanego w Kamienicy Hipolitów, oddziale Muzeum Krakowa.
4 stycznia 2021 (poniedziałek), godz. 10:00
13 stycznia 2021 (środa), godz. 10:00
Fabryka Schindlera
ul. Lipowa 4
Papierosiarz z Dworca Głównego
Zajęcia online (ZOOM) dla młodzieży w wieku 14–18 lat
Tematem zajęć będzie mało znany fragment życia okupacyjnego Krakowa, ukazany przez pryzmat niezwykłych losów dziesięcioletniego Henryka.
Henryk Meller pochodził z zasymilowanej, zamożnej rodziny krakowskich Żydów. Po śmierci rodziców i rodzeństwa, przez trzy lata samotnie ukrywał się po „aryjskiej stronie” Krakowa.
Podczas zajęć uczestnicy obejrzą krótką prezentację i 14-minutowy wywiad filmowy z bohaterem i poznają nie tylko jego strategię przetrwania, ale również efekty, jakie ona przyniosła. Zastanowimy się też, czy odwaga, uczciwość i empatia mają takie samo znaczenie podczas wojny, jak w czasie pokoju.
7 stycznia 2021 (czwartek), godz. 11:00
12 stycznia 2021 (wtorek), godz. 11:00
Apteka pod Orłem
pl. Bohaterów Getta 18
Historia obok nas – miejsca krakowskiego getta
Warsztaty online (ZOOM) dla młodzieży w wieku 13–18 lat
W marcu 1941 roku niemieckie władze okupacyjne utworzyły na terenie Podgórza „dzielnicę mieszkaniową” dla krakowskich Żydów. Na niewielkiej przestrzeni zamieszkało kilkanaście tysięcy osób. Prześladowania, przymus pracy, skąpe racje żywnościowe to codzienność życia w getcie. Jego powstanie było początkiem końca wielowiekowej historii i kultury Żydów w Krakowie. Wspomnienia ocalałych z Zagłady oraz fotografie z czasu wojny pozwolą na odkrywanie śladów tragicznej przeszłości ludności żydowskiej we współczesnej przestrzeni Podgórza.
8 stycznia 2021 (piątek), godz. 12:30
15 stycznia 2021 (piątek), godz. 12:30
Ulica Pomorska
ul. Pomorska 2
Kamienie rzucone na szaniec
Oprowadzanie tematyczne online (ZOOM) po wystawie Krakowianie wobec terroru 1939–1945–1956 przeznaczone dla młodzieży w wieku 12–17 lat
Podczas zajęć przybliżymy uczestnikom tragiczną historię chłopców i dziewcząt z konspiracyjnego plutonu harcerskiego „Alicja”. Wykorzystamy do tego celu fragmenty wystawy stałej, znajdującej się w oddziale Muzeum Krakowa – Ulica Pomorska. Posłużą nam do tego także wnętrza cel aresztu gestapo, gdzie byli oni przetrzymywani. W ten sposób opowiemy o młodości członków plutonu „Alicja”, która przypadła na trudny czas okupacji niemieckiej, oraz o dramatycznych okolicznościach, które tę młodość przerwały.
8 stycznia 2021 (piątek), godz. 11:00
15 stycznia 2021 (piątek), godz. 11:00
Muzeum Podgórza
ul. Powstańców Wielkopolskich 1
Podgórski quiz historyczny
Zajęcia online (ZOOM), quiz historyczny dla dzieci w wieku 8–12 lat
Jak dobrze znasz Podgórze, kiedyś osobne miasto, a dziś część Krakowa? Czy wiesz, jak nazywał się kiedyś Rynek Podgórski? Kto miał odwagę założyć park na skale i dlaczego na kopcu Kraka nie rośnie już wielki dąb? Podczas zajęć postaramy się odpowiedzieć na kilka najistotniejszych pytań i zdradzić garść podgórskich tajemnic.
7 stycznia 2021 (czwartek), godz. 12:30
14 stycznia 2021 (czwartek), godz. 12:30
Muzeum Teatralne – filia Rydlówka
Włodzimierza Tetmajera 28
Jasełka pana Rydla
Warsztaty online (ZOOM) dla dzieci 6–10 lat i 10–13 lat oraz oprowadzanie online (ZOOM) po wystawie
Jesteście ciekawi, jak Lucjan Rydel wyobrażał sobie czas i miejsce Bożego Narodzenia? Zapraszamy do odwiedzenia barwnej krainy wyobraźni poety, gdzie spotkać można zarówno prostych pasterzy, krakowiaków i górali, jak i wielkich polskich władców, a nawet Pana Twardowskiego. Podczas spotkania pokażemy Wam ciekawe zakamarki domu Lucjana Rydla i zajrzymy do jego pięknie ilustrowanej książki Betlejem Polskie. A na koniec podzielimy się z Wami instrukcją na zrobienie własnej jasełkowej kukiełki.
5 stycznia 2021 (wtorek), godz. 12:00
12 stycznia 2021 (wtorek), godz. 9:30
Muzeum Nowej Huty
os. Centrum E1
Co łączy igloo i kameleona?
Warsztaty online dla dzieci w wieku 6–9 lat
Potrzeba schronienia i bezpieczeństwa jest jedną z podstawowych potrzeb zarówno człowieka, jak i zwierząt. Żółwie chowają się w swoich skorupach, lisy wchodzą do swoich nor, ludzie budują domy i… schrony. O bezpiecznych kryjówkach zwierząt i ludzi porozmawiamy podczas oglądania fragmentu wystawy Stan zagrożenia przy os. Szkolnym 37. Zainspirowani ekspozycją stworzymy fantazyjne i niepowtarzalne projekty plastyczne własnych bezpiecznych baz.
11 stycznia 2021 (poniedziałek), godz. 10:00
Thesaurus Cracoviensis
ul. Księcia Józefa 337
Sekrety Starej Biblioteki
Zajęcia online (ZOOM) dla dzieci w wieku 7–11 lat
Za górami, za lasami, na krakowskich Bielanach w jednym z oddziałów Muzeum Krakowa nazwanym Thesaurus Cracoviensis znajduje się wiele tajemniczych pokoi, w których są przechowywane zarówno pospolite, jak i niezwykłe artefakty. Jednym z nich jest Stara Biblioteka. Co takiego tam się kryje? Dawne księgi, ale również plakaty, szkice i rysunki, czasopisma i druki ulotne. Czego tam nie ma! W czasie zajęć poznamy sekrety Starej Biblioteki i zajrzymy do jej zakamarków. Dowiemy się, dlaczego szuflady posiadają niewielkie dziurki oraz zobaczymy, w jaki sposób są przechowywane nasze papierowe artefakty. Zapraszamy do wspólnego odkrywania sekretów Starej Biblioteki!
8 stycznia 2021 (piątek), godz. 9:30
15 stycznia 2021 (piątek), godz. 9:30
Stara Synagoga
ul. Szeroka 24
Chasydzkie wesele
Projekcja filmu online (ZOOM) dla młodzieży w wieku 13–18 lat
Fragmenty filmu dokumentującego tradycyjny ślub żydowski pomiędzy Bruchie a Mottym. Ślub odbył się w środowisku chasydów bobowskich w Nowym Jorku w 2008 roku. Dokument został podarowany Starej Synagodze przez ojca panny młodej, rabina Dawida Singera.
Pokazowi filmu towarzyszy komentarz pracownika Starej Synagogi, objaśniający tradycje ślubne i weselne ortodoksyjnych Żydów.
5 stycznia 2021 (wtorek), godz. 13:30
12 stycznia 2021 (wtorek), godz. 13:30
Kalendarium (4 stycznia – 15 stycznia 2021)
4 stycznia (poniedziałek):
godz. 10:00 (online), Kamienica Hipolitów: Od „belle epoque” do „wojennej krynoliny” – ikona stylu 100 lat temu
5 stycznia (wtorek):
godz. 10:00 (online), Rynek Podziemny: Sakiewki, mieszki i… rzezimieszki
godz. 12:00 (online), Rydlówka: Jasełka pana Rydla
godz. 13:30 (online), Stara Synagoga: Chasydzkie wesele
7 stycznia (czwartek):
godz. 11:00 (online), Fabryka Schindlera: Papierosiarz z Dworca Głównego
godz. 12:30 (online), Muzeum Podgórza: Podgórski quiz historyczny
8 stycznia (piątek):
godz. 9:30 (online), Thesaurus Cracoviensis: Sekrety Starej Biblioteki
godz. 11:00 (online), Ulica Pomorska: Krakowskie kamienie rzucone na szaniec
godz. 12:30 (online), Apteka pod Orłem: Historia obok nas – miejsca krakowskiego getta
11 stycznia (poniedziałek):
godz. 10:00 (online), Muzeum Nowej Huty: Co łączy igloo i kameleona?
godz. 11:00 (online), Pałac Krzysztofory: Fasony, wzory i kolory – stroje ludowe mieszkańców podkrakowskich wsi
12 stycznia (wtorek):
godz. 9:30 (online), Rydlówka: Jasełka pana Rydla
godz. 11:00 (online), Fabryka Schindlera: Papierosiarz z Dworca Głównego
godz. 13:30 (online), Stara Synagoga: Chasydzkie wesele
13 stycznia (środa):
godz. 10:00 (online), Kamienica Hipolitów: Od „belle epoque” do „wojennej krynoliny” – ikona stylu 100 lat temu
godz. 11:30 (online), Rynek Podziemny: Sakiewki, mieszki i… rzezimieszki
14 stycznia (czwartek):
godz. 12:30 (online), Muzeum Podgórza: Podgórski quiz historyczny
15 stycznia (piątek):
godz. 9:30 (online), Thesaurus Cracoviensis: Sekrety Starej Biblioteki
godz. 11:00 (online), Ulica Pomorska: Krakowskie kamienie rzucone na szaniec
godz. 12:30 (online), Apteka pod Orłem: Historia obok nas – miejsca krakowskiego getta
Udział w zajęciach jest płatny.
Bilety:
Zajęcia edukacyjne online – 3 zł od jednego uczestnika
Bilety można nabyć za pośrednictwem strony www.bilety.muzeumkrakowa.pl. Bilet na wydarzenia online w ramach Ferii w muzeum można kupić najpóźniej godzinę przed danym wydarzeniem. Udział w zajęciach jest limitowany do 30 osób.
Zajęcia online w ramach Ferii w muzeum realizowane przez Muzeum odbywają się na platformie do zdalnej komunikacji (ZOOM).
Po skutecznym dokonaniu płatności, Kupujący na wskazany adres mailowy otrzyma bilet na wydarzenie online, zawierający indywidualny kod dostępu umożliwiający uczestnictwo w tym wydarzeniu. W dniu wydarzenia online, 30 minut przed jego rozpoczęciem, Kupujący powinien wprowadzić kod na stronie, do której link znajduje się na bilecie.
W wydarzeniach online w trakcie Ferii mają prawo uczestniczyć wyłącznie osoby, które zakupiły bilet (jeden bilet na jednego uczestnika). Link i kod dostępu do spotkania nie może być przekazywany osobom trzecim.
W związku z brakiem możliwości weryfikacji dokumentów uprawniających do ulgi przysługującej posiadaczom Krakowskiej Karty Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem ustala się, że ulga ta nie obowiązuje w stosunku do działań realizowanych przez Muzeum online.
mat. prasowy
27.12.2020 | Czytano: 148
Ferie w Muzeum
Muzeum Krakowa zapraszamy do udziału w zajęciach, które jak co roku przygotowano dla dzieci i młodzieży na okres ferii zimowych. Choć nie można w tym roku spotkać się osobiście, organizator liczy na Waszą obecność na spotkaniach w przestrzeni wirtualnej.
Komentarze
Reklama