Pomimo młodego wieku, zdążyły już wnieść zauważalny wkład w życie kulturalne Łemkowszczyzny. Główną dziedziną uprawianej przez nie twórczości jest grafika warsztatowa.
Techniki tej, poza drzeworytem, nie da się zaliczyć do dyscyplin związanych z kulturą ludową, w obrębie której szukać należy związków większości dzieł będących wyznacznikami plastyki łemkowskiej w przeszłości. Artystki zaczęły uprawiać twórczość ponad dwadzieścia lat temu, kiedy zafascynował je linoryt. Obecnie stosują różne techniki graficzne, lecz najchętniej tworzą prace w technice monotypii, w ten też sposób wykonana została większość obrazów prezentowanych na wystawie. Stosują także szablon i suchą igłę oraz techniki mieszane. Należą do Klubu Sztuki im. Alfreda Długosza, działającego przy Galerii Sztuki „Dwór Karwacjanów” w Gorlicach, oraz do Stowarzyszenia Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie. Biorą udział w corocznych wystawach Stowarzyszenia, uczestniczą też w zajęciach Otwartej Pracowni Graficznej w Nowohuckim Centrum Kultury.
Projekt "Muzea otwarte - rozszerzenie możliwości programowych instytucji kultury pogranicza polsko-słowackiego" współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020
Reklama