Czwartek, 23 maja | Imieniny: Iwony, Emilii, Dezyderiusza
18.11.2020 | Czytano: 130

Jak znaleźć pracę w województwie małopolskim? (art. partnera)

Województwo małopolskie oferuje szereg możliwości zatrudnienia. Praca dostępna jest w firmach z różnorodnych branż i mogą ją zdobyć zarówno początkujące osoby, jak i wykwalifikowani specjaliści. Mimo trudnej sytuacji spowodowanej pandemią wiele przedsiębiorstw cały czas prowadzi rekrutacje.

Jakich pracowników poszukuje się w Małopolsce?
Małopolska od kilku lat prężnie się rozwija. Z końcem 2018 roku na terenie całego województwa było zarejestrowane ponad 390 tysięcy podmiotów gospodarczych, z czego większość z nich (ponad 97%) należało do sektora prywatnego. Najwięcej firm funkcjonowało w takich branżach jak handel i naprawa pojazdów, przetwórstwo przemysłowe, budownictwo oraz działalność profesjonalna, techniczna i naukowa. Obecnie dziedziny te nadal dają duże możliwości zatrudnienia. Choć najłatwiej jest znaleźć oferty pracy w Krakowie, w innych miastach województwa małopolskiego także warto szukać.
Bardzo dobrze rozwijają się również sektory technologii informatycznych, turystyki, chemii, motoryzacji oraz BPO/SSC (outsourcingu procesów związanych z biznesem). Ma to związek z obecnością w Małopolsce Krakowskiego Parku Technologicznego, czyli tzw. specjalnej strefy ekonomicznej, która umożliwia prowadzenie działalności gospodarczej na preferencyjnych warunków. W ciągu 20 lat istnienia stworzono na jej terenie ponad 28000 miejsc pracy.
Oprócz tego oferty skierowane są m.in. do kierowców, sprzedawców, księgowych, lekarzy i pielęgniarek, magazynierów, a także piekarzy. Zgodnie z prognozą „Barometr zawodów 2020” w Małopolsce jedyną profesją nadwyżkową (a więc taką, w której trudno o znalezienie zatrudnienia) jest zawód ekonomisty. Warto przy tym pamiętać, że pandemia zmieniła nieco rynek pracy. Wyraźnie wzrosło bezrobocie – w sierpniu 2020 roku na terenie województwa wyniosło ono 5,2%. Przekłada się to na większą konkurencję, przez co młode osoby bez doświadczenia mogą mieć trudności ze znalezieniem atrakcyjnego zajęcia zarobkowego. Mimo to w pewnych sektorach wciąż nie brakuje ogłoszeń o pracę. W ostatnich miesiącach przybywa ich zwłaszcza w sektorze kurierskim, logistycznym, magazynowym, IT oraz związanym ze zdalną obsługą klienta.

Gdzie szukać ogłoszeń o pracę?
Współcześnie najpopularniejszym sposobem na szukanie pracy jest odpowiadanie na oferty umieszczane na specjalnych portalach z ogłoszeniami. Mieszkańcy Małopolski mogą korzystać zarówno z witryn ogólnopolskich, jak i lojalnych lub specjalistycznych, dających dostęp do rekrutacji w konkretnych branżach.
Poszukując nowego zatrudnienia, należy działać wielotorowo. Warto przyjrzeć się ofertom agencji pracy pomagających w znalezieniu zajęcia, które odpowiada predyspozycjom i oczekiwaniom konkretnego kandydata. Takie rozwiązanie może być pomocne zwłaszcza w przypadku osób z małym doświadczeniem lub takich, które przez dłuższy czas pozostawały bezrobotne. Inną metodą w ich przypadku jest też oczywiście zapisanie się do urzędu pracy.
Zatrudnienia można również szukać za pośrednictwem grup w social mediach – łatwo je wyszukać, wpisując takie frazy, jak np. „raca w Krakowie” lub „praca małopolskie”. Warto też stworzyć lub odświeżyć profil na portalu zawodowo-biznesowym, ponieważ zwiększa to szansę na bycie zauważonym przez rekruterów.

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl