Patronat honorowy nad ekspozycją sprawuje wicemarszałek Województwa Małopolskiego Tomasz Urynowicz. Wystawę można oglądać do 12 marca 2020.
- Również poprzez sztukę możemy zwracać uwagę na problem zanieczyszczenia powietrza, edukować a czasem dotrzeć do sumień poprzez wrażliwość artystów - mówił podczas wernisażu wystawy wicemarszałek Urynowicz.
Na ekspozycję składają się prace blisko 30 twórców. To m.in. prezentacje multimedialne, grafiki, obrazy, mikro- i makrofotografie, a nawet pluszowe modele szkodliwych substancji z powietrza, którym oddychamy w Małopolsce. Wśród autorów znaleźli się m.in. Agnieszka Jakóbik, Alicja Sobiepańska, Jolanta Adamiec czy Michał Adamowski. Do wystawy przyczynili się także wybitni specjaliści w zakresie badań zanieczyszczeń powietrza: prof. Piotr Kleczkowski, prof. Wanda Wilczyńska-Michalik i prof. Marek Michalik, dr Bartłomiej Pietras.
Organizatorem i kuratorem niezwykłej wystawy jest krakowski artysta dr Tomasz Wełna, od wielu lat zaangażowany w działania antysmogowe. Ekspozycji towarzyszy wydawnictwo, w którym znajdziemy informacje o wpływie smogu na zdrowie oraz teksty ludzi nauki, mediów, działaczy społecznych.
- Wszystkie osoby zaangażowane w akcję łączy jedno wspólne dążenie: aby już wkrótce w Małopolsce nie trzeba było więcej czekać na wiatr – mówi kurator wystawy dr Tomasz Wełna.
opr,s/ zdj. UMWM
28.02.2020 | Czytano: 222
Wystawa "Czekając na wiatr" (zdjęcia)
KRAKÓW. „Dama z gronostajem” w maseczce antysmogowej, napis „Smog zabija” ułożony z tysięcy brakujących w tłumie postaci, zdjecia małopolskich miast i wsi, pogrążonych w gęstych oparach. W galerii Centrum Sztuki Współczesnej SOLVAY otwarta została wystawa pt. „Czekając na wiatr”. Wśród prac jest zdjęcie naszego redakcyjnego kolegi Michała Adamowskiego.
Źródło UMWM
Komentarze
Reklama