Dzięki finansowemu wsparciu pomysłu grupa ponad 60 dzieci z Gminy Jordanów mogła poznać historię regionu poprzez ludowe bajki, podania i gawędy. Przez cykl czterech spotkań, będących warsztatami tańca i teatru przygotowali spektakl oparty o wątki zaczerpnięte z dawnych tekstów folkloru Podababiogórza. Efekt końcowy ich twórczej pracy mogli podziwiać rodzice i dziadkowie dzieci oraz wszyscy mieszkańcy gminy, którzy zaproszeni zostali na barwne przedstawienie.
Podsumowanie projektu odbyło się w ramach posiadów gawędziarskich w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Promocji w Osielcu. Spotkanie przypomniało klimat panujących w tradycyjnych społecznościach, które przebywały razem, spotykały się śpiewając i opowiadając o rzeczach przyziemnych i niewiarygodnych. Na scenie zagościli znakomici gawędziarze, zespoły i kapele z powiatu suskiego, z nowotarskiego i myślenickiego. Celem zadania była integracja międzypokoleniowa, przypomnienie poczucia lokalnej wspólnoty, zainspirowanie społeczności do czerpania z potencjału własnej kultury oraz wskazanie dzieciom, jakie są ich korzenie.
Warsztaty taneczne i teatralne prowadzone były przez instruktorów z Elita Dance Center w Makowie Podhalańskim. Za etnograficzną stronę projektu odpowiadała Regina Wicher - autor projektu, pracownik GOKSiP w Jordanowie.
tekst i zdjęcia: Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Promocji w Jordanowie
Reklama