Naukę w SUTW rozpoczęło blisko 350 słuchaczy, choć prezes Stowarzyszenia Sądecki Uniwersytet Trzeciego Wieku Wiesława Borczyk przewiduje, że ich liczba może docelowo wzrosnąć do 420.
- To dlatego, że wydłużyliśmy nabór do końca miesiąca - wyjaśnia Wiesława Borczyk. - Wiąże się to z uruchomieniem dodatkowej sekcji - historycznej. Chcieli tego sami słuchacze. Zajęcia odbywać się będą w godzinach popołudniowych.
Wiesława Borczyk podziękowała Zarządowi Powiatu za wspieranie SUTW. Powiat udostępnia nieodpłatnie pomieszczenia, w których działa m.in. sekretariat uniwersytetu.
- Dziękuję za aktywizowanie seniorów, którzy po przejściu na emeryturę chcą się rozwijać i edukować - mówił wicestarosta Antoni Koszyk. - Dajecie im tę możliwość, a fakt, iż z każdym rokiem rośnie zainteresowanie Sądeckim Uniwerystetem Trzeciego Wieku dowodzi, że oferta uczelni jest atrakcyjna.
Słuchacze SUTW wysłuchali debaty sądeckich historyków prof. dr. hab. Juliana Dybca, dr. Łukasza Połomskiego i Michała Zacłony, którzy próbowali odpowiedzieć na pytanie, co dziś oznaczają wolność i niepodległość. Dyskusję moderował Artur Franczak – dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Nowym Sączu.
Przypomnijmy, że SUTW od 2004 r. prowadzi działalność edukacyjną, aktywizującą i integrującą seniorów. Oferta obejmuje wykłady, różnorodne tematyczne warsztaty i seminaria, kursy komputerowe, naukę języków obcych, zajęcia aktywności ruchowej, a także wyjazdy edukacyjne i spotkania integracyjne. Co roku organizuje też Forum III Wieku na Forum Ekonomicznym w Krynicy-Zdroju.
(szel)
Fot. Paweł Szeliga
Reklama