Środa, 24 kwietnia | Imieniny: Aleksandra, Horacego, Grzegorza
07.10.2018 | Czytano: 87

Konsekracja kościoła w Żarkach

- Drodzy Siostry i Bracia! Dzisiejsza, pełna bogatych znaków, liturgia jest czasem naszej wielkiej wdzięczności wobec tych minionych dziesięcioleci, które składają się na ofiarny trud i pragnienie serca, by tutaj wznieść Dom Boży. - mówił abp Marek Jędraszewski w parafii św. Stanisława Biskupa Męczennika w Żarkach (pow. chrzanowski), gdzie dokonał konsekracji kościoła.

Na początku homilii, metropolita krakowski przypomniał trudne czasy niewoli babilońskiej. Najeźdźcy zniszczyli wszystko: pałace, domy i wspaniałą świątynię jerozolimską. Arcybiskup przywołał postać kapłana Ezdrasza, który powtarzał narodowi wybranemu jego historię. Izraelici poczuli w sobie siłę i zrozumieli, że ich największym obowiązkiem jest budowa nowego Domu Bożego.
– Kościół buduje się przez słuchanie Bożego Słowa i umacnianie się nim. Buduje się go także w sposób fundamentalny i zasadniczy na miłości ludzi do Chrystusa.

Metropolita porównał sytuację Izraelitów do historii świątyni w Żarkach. Trzykrotnie czyniono próby wzniesienia kościoła i starano się o jego odbudowę po pożarze. Nie bez znaczenia była również pomoc biskupa Karola Wojtyły, który w tym trudnym czasie wspierał parafian swoją obecnością i modlitwą. Budowniczy zmagali się z nadchodzącą zimą i niebezpieczeństwem, że ateistyczne władze PRL-u wycofają zgodę na budowę. Dzięki ich wierze i determinacji parafianie mogą, podobnie jak naród wybrany, cieszyć się swoją świątynią.

Arcybiskup odniósł się także do Ewangelii i do pytania, które Chrystus zadał Piotrowi: „Czy miłujesz mnie więcej?”. Dodał, że Pan Jezus przyjął wyznanie miłości apostoła i wezwał go do podążania za Nim. Piotr głosił katechezy dla pogan u stóp Kapitolu i zginął męczeńską śmiercią przez ukrzyżowanie głową w dół, a na jego wierze i miłości od ponad 2000 lat zbudowany jest Kościół.
– Kościół, jako Boży lud, potrzebuje widzialnej świątyni, prawdziwego Domu Najwyższego, w którym mógłby się gromadzić na wspólną modlitwę, liturgię, słuchanie Bożego Słowa i doświadczanie tego, jak dobry i słodki jest Pan.

Podkreślił, że miłość Boga domaga się odpowiedzi z naszej strony, a każdy wierzący słyszy to samo pytanie o miłość, jakie Chrystus zadał św. Piotrowi. Naszym obowiązkiem jest dawanie czytelnego świadectwa i życie według Ewangelii.

Kończąc homilię, metropolita krakowski dziękował wszystkim, którzy podjęli trud budowania świątyni, zarówno w wymiarze fizycznym, jak i duchowym.
– Bogu dziękujemy za ten dzień! Bogu dziękujemy za Waszą wiarę i miłość do Chrystusa! Bogu dziękujemy za tych wszystkich, którzy tutaj głosili Słowo Boże i dodawali otuchy! Bogu dziękujemy za Wasz trud, ofiarność, modlitwy i cierpienia zanoszone za to wielkie dzieło.

Arcybiskupa przywitał proboszcz parafii – ks. Zygmunt Cholewa. Początki Kościoła św. Stanisława Biskupa Męczennika w Żarkach sięgają czasów międzywojennych. Wybuch II wojny światowej przerwał prace budowlane, które zostały wznowione dopiero kilka lat po jej zakończeniu, po uprzedniej zgodzie ze strony władz komunistycznego reżimu. W 1959 roku spłonęła drewniana część kaplicy. Na miejsce tragedii ze słowami wsparcia przybył wtedy biskup Karol Wojtyła. Prace budowlane wznowiono w 1961 roku.


Joanna Folfasińska | Archidiecezja Krakowska
Fot. Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl