Trasa 75. Tour de Pologne UCI World Tour prowadzi przez południową Polskę. Pierwszego dnia kolarze będą się ścigać na płaskim etapie ze startem i metą w Krakowie. Drugi i trzeci etap to klasyczne, płaskie rozgrywki, na których o zwycięstwo powalczą sprinterzy. Drugi etap kończy się w Katowicach przy Spodku, a trzeci w Zabrzu. Czwartego dnia peleton wjedzie w góry, a na trasie etapu z Jaworzna do Szczyrku znajdują się cztery górskie premie – w tym dwie na Przełęczy Salmopolskiej. Piąty dzień to pagórkowaty etap z metą w Bielsku-Białej, a szósty i siódmy etap to przepiękne górskie trasy w tatrzańskiej scenerii. Decydujące rozstrzygnięcia zapadną w Bukowinie Tatrzańskiej.
W tegorocznym Tour de Pologne wystartuje 18 najlepszych zawodowych grup świata należących do UCI World Teams, a także cztery zespoły z dzikimi kartami, w tym Reprezentacja Polski oraz CCC Sprandi Polkowice. Swój udział w Tour de Pologne zadeklarowali między innymi zwycięzcy wyścigu z ostatnich lat – Dylan Teuns (BMC Racing Team, 2017) oraz Moreno Moser (Astana Pro Team, 2012). Na starcie mają się pojawić także między innymi Fabio Aru (UAE – Team Emirates), Thibaut Pinot (Groupama – FDJ), Davide Formolo (Bora – Hansgrohe) oraz Simon Yates i Matteo Trentin (Mitchelton-Scott).
Tour de Pologne od wielu lat włącza się w obchody ważnych, historycznych rocznic. Nasz narodowy wyścig świętował między innymi Rok Chopinowski, upamiętniał rocznicę Powstania Warszawskiego, 25-lecia pierwszych częściowo wolnych wyborów, a także podążał szlakami Jana Pawła II i polskiego hymnu „z ziemi włoskiej do Polski”. Z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 90 urodzin wyścigu organizatorzy powołali do życia projekt Roadshow Tour de Pologne, który przez cały rok objeżdża polskie miasta. Głównym elementem Roadshow jest mobilne muzeum Tour de Pologne – pierwszy tego typu projekt na świecie. Multimedialne prezentacje przenoszą zwiedzających w czasie do początków kolarstwa na ziemiach polskich, pokazują jak zmieniało się kolarstwo na przestrzeni lat, a także obrazują wkład kolarzy w historię Polski. Mobilne muzeum będzie można odwiedzić w czasie Tour de Pologne, będzie ono bowiem obecne na metach poszczególnych etapów.
Tradycyjnie już oprócz głównego wyścigu odbędą się imprezy towarzyszące. 10 sierpnia w Bukowinie Tatrzańskiej zostanie rozegrany TAURON Tour de Pologne Amatorów. Ta wyjątkowa impreza organizowana jest od 2010 roku i już na stałe wpisała się w krajobraz sportowych wydarzeń. W tym roku trasa wyścigu dla amatorów liczy 58 kilometrów, a kolarze będą mieli do pokonania wspinaczki na Ścianę HARNAŚ (Rzepiska), Ścianę BUKOVINA (Gliczarów) oraz Rusiński Wierch. Na najlepszych czekają wspaniałe nagrody, a po finiszu każdy chętny będzie mógł obejrzeć decydujące rozstrzygnięcia wyścigu zawodowców. Zapisy na TAURON Tour de Pologne Amatorów trwają do 20 lipca, po tym terminie zgłoszenie uczestnictwa będzie możliwe w Biurze Zawodów w przeddzień i w dniu wyścigu w BUKOVINA RESORT. Szczegóły na stronie: www.tourdepologneamatorow.pl
Nową formułę zyskuje w tym roku Mini Tour de Pologne, który staje się częścią międzynarodowego programu Kinder+Sport prowadzonego przez firmę Ferrero w 28 krajach. Motywem przewodnim tegorocznej edycji Kinder+Sport Mini Tour de Pologne ma być radość i dobra zabawa, dlatego najmłodsi w wieku 7-12 lat wystartują w rowerowej paradzie w towarzystwie ambasadorów Kinder+Sport – Moniki Pyrek, Pawła Korzeniowskiego, Piotra Gruszki, czy Sebastiana Świderskiego. Dla bardziej doświadczonych (11-14 lat), zrzeszonych w klubach, z licencjami, odbędzie się wyścig kolarski – Kinder+Sport Mini Tour de Pologne CUP. Parady i wyścigi odbędą się w pięciu miastach – Krakowie, Katowicach, Zabrzu, Szczyrku i Bielsku-Białej. Start jest bezpłatny. Zapisy trwają do 27 lipca przez stronę: www.minitourdepologne.pl oraz w biurze zawodów w dniu wyścigu, o ile nie zostanie przekroczony limit dostępnych miejsc.
mat. prasowy
Reklama