Jak poinformował Wojciech Kozak władze obwodu lwowskiego przysłały listę potrzebnych środków medycznych koniecznych – ich zdaniem – aby walczyć skutecznie z epidemią. Ukraińcom potrzeba 6 mln szczepionek przeciw grypie, 850 tys. opakowań preparatu Tamiflu, 20 mln maseczek ochronnych.
Podczas spotkania prof. Aleksander Garlicki, konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych zwrócił uwagę, że do 3 listopada wirus grypy AH1N1 spowodował już na całym świecie śmierć ok. 5800 osób, a w Europie zmarło 325 osób. Prof. Garlicki podkreślił, że bardzo ważne jest, aby przeciwko grypie szczepił się personel medyczny, kobiety w ciąży i małe dzieci oraz osoby starsze. Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia w 2010 r. na całym świecie powinno zaszczepić się 75 proc. osób po 65 roku życia. Tymczasem w Polsce szczepi się 6 proc. populacji, w tym 16 proc. osób powyżej 65 roku życia i zaledwie 9 proc. personelu medycznego.
Prof. Rafał Niżankowski, wojewódzki inspektor sanitarny, zapowiedział, że zwróci się do dyrektorów szpitali w Małopolsce, żeby umożliwili swoim pracownikom zaszczepienie się przeciw grypie. Wojciech Kozak zapowiedział, że będzie rekomendował Zarządowi Województwa Małopolskiego wydzielenie pewnej puli pieniędzy na zakup szczepionek dla dzieci.
05.11.2009 | Czytano: 96
Pomoc dla pogrążonej w grypie Ukrainy
Samorząd województwa małopolskiego wysłał już dwa transporty z pomocą medyczną dla Ukrainy dotkniętej epidemią grypy AH1N1. W piątek do Lwowa pojedzie prawdopodobnie trzeci – zapowiedział Wojciech Kozak, Członek Zarządu Województwa Małopolskiego w środę, 4 listopada, podczas posiedzenia Małopolskiej Rady Zdrowia Publicznego w Krakowie.
Komentarze
Reklama