Sobota, 21 grudnia | Imieniny: Tomasza, Piotra, Tomisława
09.04.2018 | Czytano: 201

Promocja książki o kulturze ludowej Skomielnej Białej

W niedzielę odbyła się promocja książki pt. "Na góralskim pograniczu. Zarys kultury ludowej Skomielnej Białej" autorstwa Roberta Miśkowca.

Promocja książki o kulturze ludowej Skomielnej Białej
Skomielna Biała to jedna z niewielu, jeśli nie jedyna miejscowość na terenie całej polskiej góralszczyzny, która leży na pograniczu trzech różnych kultur góralskich - podhalańskiej, zagórzańskiej i kliszczackiej - oraz na pograniczu dwóch światów kulturowych - górali i krakowiaków. To położenie sprawia, że mieszkańcy wsi mają trudność w określeniu, do której grupy góralskiej należą, bo choć tradycyjny strój czy zwyczaje są tu góralskie, to ani za Zagórzan, ani za Kliszczaków, ani za Podhalan skomielnianie się nie uważają. To więc górale bezimienni.

Książka Roberta Miśkowca porusza problem pogranicza, czyli regionów położonych na styku co najmniej dwóch silnych kultur. Autor opisuje jak w jednej miejscowości przenikają się różne kultury i co wynika z ich połączenia.

Na 250 stronach opisano min. skomielniański strój ludowy, tradycyjne rzemiosło, budownictwo, rolnictwo, hodowlę, gwarę, obrzędy doroczne i rodzinne, życie codzienne, demonologię, wierzenia, czary, muzykę, kulturę i sztukę.

Książka była konsultowana ze specjalistami z wielu dziedzin. Najcenniejsza i najobszerniejsza, jak podkreśla autor, była pomoc dr Katarzyny Ceklarz z Rabki-Zdroju, cenionej redaktorki, autorki książek i licznych artykułów poświęconych kulturze Karpat.

Wydanie książki ufundowali mieszkańcy Skomielnej Białe. Publikacja jest bezpłatna.

Źródło: Podhale24.pl

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl