Głuszec, będący bohaterem zawodów, jest też niewątpliwym skarbem terenów wokół Turbacza. To właśnie tu występuje najliczniej w skali całego kraju. Dlatego też tak silna współpraca z Gorczańskim Parkiem Narodowym i Lasami Państwowymi. Pracownicy związaniu z tymi instytucjami pozwolą poznać wszystkim uczestnikom biegu głuszca bliżej. Opowiedzą o zwyczajach, naturze i ... biegowych zwyczajach tego ptaka.
Głuszec Półmaraton i bieg 10km z Głuszcem mogą być zrealizowane przy ogromnym zaangażowaniu Gminy Nowy Targ, która bardzo duży nacisk kładzie na rozwój turystyki i sportu, jak również wspiera wszelkie działania promujące samą Gminę i Obidową. Przy współpracy z firmami Forza Sport, Strefy Tlenu i Happy Monday, organizatorzy: Zofia Faron i Marcin Niewiarowski mogą sprostać wymaganiom uczestników. Swoje partnerstwo w organizacji wydarzenia zapewnili również Powiat Nowotarski, Sojkaewent i wspomniane już powyżej Lasy Państwowe i Gorczański Park Narodowy.
Piotr Biernawski, ambasador Głuszec Półmaratonu, utytułowany biegacz (m.in zwycięzca Biegu Rzeźnika w parze z Piorem Huziorem), zawodnik znający doskonale trasę biegu, zachęca do udziału w Głuszcu zwracając uwagę na kilka elementów: widoki, klimat, szybkość. Na malownicze pejzaże szczególnie musicie zwrócić uwagę w okolicach schroniska na Starych Wierchach skąd doskonale widać Tatry, Babią Górę i pasmo Baskidu Niskiego. Bardzo klimatyczny jest fragment przez Solnisko i Spalone, zdaniem Piotra “magiczny we mgle”. Zbieg stokówką do Doliny Lepietnicy to gratka dla tych, którzy lubią prędkość - to prawie 2 kilometry naprawdę szybkiego bieganie. Piotr ma to szczęście, że okolice Obidowej to jego tereny treningowe: biegowe, rowerowe, skiturowe i biegówkowe rzecz jasna. Dla Was udział w zawodach to doskonała okazja to poznania walorów i piękna tych miejsc.
Obidowa jedna z najwyżej położonych wsi w Polsce. Leży w zachodnich Gorcach, w głęboko wciętych dolinach potoku Lepietnica i jego dopływu Obidowca. Obszar wsi wznosi się 720-1310 m n.p.m., a zabudowa sięga do 850 m n.p.m. Dużą powierzchnię zajmują lasy, stanowiące pozostałości Puszczy Karpackiej. Obidowa powstała jako osada pasterska w XVII w. przy starym trakcie z Krakowa na Podhale i Spisz. Malownicze położenie Obidowej i specyficzny mikroklimat, stwarza dogodne warunki do rozwoju turystyki pieszej, narciarskiej i biegowej. Wytyczona ścieżka "Śladami Olimpijczyków" zobowiązuje!
Oficjalna strona zawodów / regulamin / zapisy: www.gluszecpolmaraton.pl
opr.s/