Sztuka została pokazana na 10 Międzynarodowym festiwalu Boska komedia w środę 13 grudnia
Centralną bohaterką spektaklu duetu Jolanta Janiczak/Wiktor Rubin jest Théoroigne de Méricourt – działaczka Wielkiej Rewolucji Francuskiej, z końca osiemnastego wieku. Zdecydowanie zapomniana przez Historię i deprecjonowana przez jej współczesnych, głosiła śmiałe jak na owe, ale i dzisiejsze czasy - poglądy całkowitego równouprawnienia kobiet. To jednak nie jej nazwisko zapisało się trwale w narracjach o sławetnej walce o „wolność, równość, braterstwo”, ale raczej Dantona i Robespiera – flagowych postaci ruchu. A co nawet bardziej istotne w kluczowym dla przedstawienia feministycznym kontekście – mężczyzn kierujących się przeważnie interesami własnej płci, jaka stanowić miała zestaw rzekomo uniwersalnych prawideł i wartości. Zaangażowanie, pasja i radykalizm Méricourt zostały zniwelowane i przesłonięte jej domniemanym szaleństwem. Co jednak najbardziej szokujące – to właśnie towarzyszki bohaterki ukarały ją publicznym linczem. Fascynującą opowieść staje się w przedstawieniu Teatru Polskiego w Bydgoszczy nie tyle nawet matrycą historycznego czy biograficznego śledztwa, ile bardziej – pretekstem do postawienia szeregu pytań o siostrzeństwo, fanatyzm i obywatelski porządek. A przede wszystkim – możliwości rewolucyjnego zrywu. Oraz roli jaką teatr może odgrywać w procesie politycznego i społecznego rozbudzania aktywistycznych i emancypacyjnych nastrojów.
Aktorki Teatru Polskiego wyprowadzają lud dosłownie i metaforycznie na barykady, kanalizując wściekłość, oburzenie i kulturowy impas, jaki staje się udziałem zarówno twórców „Żon stanu, dziwek rewolucji…”, jak i samych widzów.
Reżyseria: Wiktor Rubin
Tekst/dramaturgia/kostiumy: Jolanta Janiczak
Scenografia: Michał Korchowiec
Muzyka: Krzysztof Kaliski
Kostiumy/wideo: Hanna Maciąg
Reżyseria światła: Michał Głaszczka
Asystent reżysera: Maciej Pesta
Inspicjent: Mateusz Stebliński
Obsada
Beata Bandurska, Magdalena Celmer, Martyna Peszko, Sonia Roszczuk, Małgorzata Trofimiuk, Małgorzata Witkowska, Mirosław Guzowski, Roland Nowak, Maciej Pesta, Marcin Zawodziński
Tomasz Cichocki i materiały prasowe Festiwalu Boska komedia
14.12.2017 | Czytano: 351
"Żony stanu, dziwki rewolucji, a może i uczone białogłowy" na 10 Festiwalu Boska komedia
Bohaterkom pomijanym przez oficjalny dyskurs głos oddali Wiktor Rubin i Jolanta Janiczak w spektaklu Żony stanu, dziwki rewolucji, a może i uczone białogłowy. Główną bohaterką jest Anne-Joseph Théoroigne de Méricourt, znacząca postać rewolucji francuskiej, która nie zapisała się jednak na kartach historii tak trwale, jak Danton czy Robespierre.
Komentarze
Reklama