Następnie szopki zostały przewiezione do oddziału Celestat (ul. Lubicz 16) , gdzie będzie obradować Jury Konkursu, pod przewodnictwem dyrektora Muzeum Michała Niezabitowskiego, a w jego skład wchodzą: etnografowie, historycy sztuki, artyści plastycy, pracownicy Muzeum Historycznego oraz Muzeum Etnograficznego.
W niedzielę, 10 grudnia, o godz. 12.00 w sali audytoryjnej Kupferhaus w Pałacu Krzysztofory poznamy zwycięzcę tegorocznego konkursu. Tego samego dnia o godz. 16:00 organizatorzy zapraszają na do Celestatu na otwarcie pokonkursowej wystawy oraz zaświecenie szopki w Ogrodzie Strzeleckim. Wystawę można zwiedzać do 25 lutego.
Tradycyjna szopka krakowska, która powstała pod koniec XIX w., była przenośnym teatrzykiem kukiełkowym, z muzyką i specjalnie pisanymi tekstami. Z czasem scenki odgrywane przez amatorów zostały zastąpione poruszanymi mechanicznie figurkami. Figurki te są wyrzeźbione lub ulepione z modeliny czy gipsu.
Tomasz Cichocki i materiały prasowe Muzeum Historycznego Miasta Krakowa
07.12.2017 | Czytano: 133
Jubileuszowy, 75. Konkurs Szopek Krakowskich (zdjęcia)
W pierwszy czwartek grudnia rozpoczął się jubileuszowy, 75. Konkurs Szopek Krakowskich. Prace zostały zaprezentowane na Rynku Głównym przy pomniku Adama Mickiewicza. Wraz z dźwiękami hejnału rozlegającego się w południe z wieży Kościoła Mariackiego, szopkarze barwnym korowodem przeszli wokół Rynku Głównego.
Komentarze
Reklama