Zobacz więcej
Wśród wykładowców była mgr Joanna Hogno-Jachymiak z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie, Delegatura w Nowym Targu, która przybliżyła postać Hanny Pieńkowskiej, jest związków z Orawą oraz działalność w zakresie ochrony Zabytków i propagowania dorobku kulturowego regionu. Prof. dr hab. Jerzy Roszkowski (Wydział Turystyki i Rekreacji, Akademia Wychowania Fizycznego, Kraków) omówił genezę i dzieje rodu Divékych z Podwilka, a mgr Marcin Kowalczyk (Muzeum – Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej) przybliżył "rytm życia dawnej wsi i dworu orawskiego" na podstawie porównań zycia w Dworze Moniaków w Zubrzycy i Divékych w Podwilku.
Prof. dr hab. Tadeusz Trajdos (Instytut Historii, Polska Akademia Nauk, Warszawa) przedstawił najdawniejsze dzieje Moniaków, Bukowińskich i Wilczków. Rozważaniami etnologicznymi i językowymi zajął prof. dr hab. Kazimierz Sikora (Wydział Polonistyki, Uniwersytet Jagielloński). Jego wykład nosił tytuł "Orawska grzeczność".
Nie zabrakło też rozmowy na temat orawskiego ubioru chłopskiego i szlacheckiego. Posługując się archiwalnymi zdjęciami i dawnymi dokumentami temat przybliżyła mgr Karolina Kowalczyk (Gminny Ośrodek Kultury w Lipnicy Wielkiej).
Druga część seminarium dotyczyła architektury dworów i ich otoczenia. Okiem historyka sztuki i botanika przedstawiły to zagadnienie mgr Dominika Wachałowicz-Kiersztyn i mgr Jolanta Morzyniec (Muzeum – Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej) oraz dr Piotr Klepacki (Ogród Botaniczny, Instytut Botaniki, Uniwersytet Jagielloński).
Omawiano też zagadnienia skansenowskie i konserwatorskie, architektoniczne, teatralne, edukacyjne, a nawet zatrzymano się nad możliwością wykorzystania Dworu Moniaków jako atrakcji antropogenicznej w "turystyce filmowej".
Spotkaniu towarzyszyła wystawa "Dwory Górnej Orawy".
opr.s/ zdj. Łukasz Sowiński