Wtorek, 28 listopada | Imieniny: Zdzisława, Lesława, Gościerada
20.11.2017 | Czytano: 18

Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych

W trzeci weekend listopada, jak co roku, obchodziliśmy Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. W organizowanych z tej okazji uroczystościach w Zabawie k. Tarnowa wzięli udział przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa oraz Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Inauguracja tegorocznych obchodów Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych odbyła się 17 listopada 2017 r. w Dąbrowie Tarnowskiej. W tym dniu dla młodzieży został przygotowany program edukacyjny „Road Show”.

19 listopada 2017 r. w Zabawie, w Sanktuarium Błogosławionej Karoliny Kózkówny odbyła się msza święta w intencji ofiar wypadków i ich rodzin. Pod pomnikiem ofiar wypadków drogowych zostały złożone kwiaty oraz zasadzone Drzewo Pamięci. Odbył się również briefing prasowy oraz spotkanie z ofiarami wypadków drogowych i ich rodzinami.

- W Polsce w ubiegłym roku w wyniku wypadków drogowych zginęło 3026 osób. To o 3026 osób za dużo. W tym dniu pochylamy się na tymi, którzy mimo naszych starań stracili życie lub zdrowie i nad ich rodzinami, których życie w wyniku wypadku zmieniło się nieodwracalnie – powiedział minister Infrastruktury i Budownictwa Andrzej Adamczyk, Przewodniczący Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Wywiązujemy się ze złożonych publicznie w zeszłym roku w tym miejscu deklaracji i zobowiązań. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa nadal będzie orędownikiem sprawy pomocy ofiarom wypadków drogowych i ich rodzinom. Wobec tych tragedii nie można pozostać obojętnym - dodał Łukasz Smółka - Szef Gabinetu Politycznego Ministra Infrastruktury i Budownictwa.

– Przez cały rok podejmujemy działania zmierzające do zmniejszenia liczby wypadków drogowych – prowadzimy akcje edukacyjne, opracowujemy i wprowadzamy bezpieczniejsze rozwiązania w zakresie legislacji i samej infrastruktury drogowej. W naszych staraniach jesteśmy wspierani przez służby nadzoru nad ruchem drogowym. Bezpieczeństwo ruchu drogowego dotyczy również działań prowadzonych w obszarze ratownictwa i opieki powypadkowej, dziś wspieramy wszystkie te obszary BRD kompleksowo – podkreślił Sekretarz KRBRD Konrad Romik.

W ramach obchodów Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych odbyły się rekolekcje z modlitwą o uzdrowienie oraz warsztaty terapeutyczne dla ofiar i rodzin ofiar wypadków drogowych.

- Chcemy uczcić ofiary wypadków, pomagać ludziom, którzy przeżyli tragiczne wydarzenia na drodze oraz apelować do kierowców i pieszych o więcej wyobraźni i bezpieczne zachowania. Prawie codziennie do Zabawy przyjeżdżają ludzie, by pomodlić się przy Pomniku Ofiar Wypadków Komunikacyjnych, który stanął obok sanktuarium bł. Karoliny - mówi kustosz sanktuarium, ks. Zbigniew Szostak.

Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych obchodzony jest od 2005 z inicjatywy Organizacji Narodów Zjednoczonych. Tegoroczne obchody odbyły się pod patronatem Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa oraz Ministerstwa Sprawiedliwości. Organizatorami obchodów są: Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Stowarzyszenie Pomocy Ofiarom Wypadków i Katastrof Komunikacyjnych oraz Przemocy „Przejście”, Instytut Transportu Samochodowego i Centrum Inicjatyw na rzecz poprawy Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

- Jestem dumny z faktu, że od dekady możemy angażować się, wraz z przedstawicielami władz państwowych, duchowieństwa oraz instytucji społecznych, w dzieło upamiętania ofiar wypadków drogowych. Umacnia to w nas poczucie misji, którą Instytut obrał wiele lat temu, a której celem jest poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego w Polsce – podsumował Dyrektor Instytutu Transportu Samochodowego prof. Marcin Ślęzak.

Relacja z obchodów jest dostępna na profilach FB KRBRD, Fundacji „Przejście” i Centrum Inicjatyw BRD.

opr.s/
Źródło mat. prasowy

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl