Zobacz więcej
Najważniejszym elementem projektu są filmy przygotowane przez specjalistów i tłumaczy PJM. W wybranych miejscach na ekspozycji stałej umieszczone są kody QR, które wystarczy zeskanować urządzeniem mobilnym, aby wyświetlić film odwołujący się do danej przestrzeni i jej kontekstu. Dzięki dofinansowaniu z jesiennej edycji programu Kultura Interwencje 2017 w wysokości 18 000 zł, Muzeum AK mogło również opracować i wdrożyć nowoczesny system operacyjny kiosków multimedialnych, który pozwala na wyświetlanie filmów na ekranach dotykowych rozmieszczonych na ekspozycji. Oznacza to, że narracja w Polskim Języku Migowym jest dostępna poprzez dwa kanały dystrybucji, a zwiedzający może wybrać wygodniejszą dla siebie formę.
To już kolejny raz, kiedy Muzeum Armii Krajowej otwiera się na niepełnosprawnych. Od końca 2015 roku wystawa stała wyposażona jest w repliki eksponatów do dotykania dla osób niedowidzących i niewidomych, a na stronie internetowej dostępna jest audiodeskrypcja ścieżki zwiedzania. W kwietniu tego roku siedziba Muzeum AK wyróżniona została w konkursie „Lider dostępności” jako obiekt zabytkowy, który uwzględnia potrzeby różnych grup odbiorców. Nagrodę wręczył Prezydent RP Andrzej Duda.
Całkowity koszt realizacji ścieżki, warsztatów, szkolenia i implementacji systemu w kioskach wyniósł 76 439,08 zł.
To kolejne udogodnienie dla osób niepełnosprawnych, wcześniej muzeum przygotowało ułatwienia dla osób z niepełnosprawnością ruchową i osób niewidomych.
Tomasz Cichocki i materiały prasowe Muzeum AK w Krakowie