W 2016 r. co piąta osoba z zagranicy jako cel podróży do Małopolski wskazywała cel religijny. Ogromny udział miały w tym Światowe Dni Młodzieży, w których wzięli udział młodzi pielgrzymi ze 180 krajów całego świata, 900 biskupów i 5,5 tys. akredytowanych dziennikarzy. Wszyscy uczestnicy ŚDM mogli zobaczyć zarówno największe obiekty sakralne, w tym Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach, Katedrę Wawelską czy też odwiedzić Wadowice – rodzinne miasto Karola Wojtyły.
Każdy pielgrzym, który także teraz zdecyduje się odwiedzić Małopolskę, może skorzystać z wyjątkowych tras pielgrzymkowych, które przebiegają przez nasz region. Wśród nich są m.in. średniowieczny szlak św. Jakuba, szlaki papieskie czy Międzynarodowy Szlak Maryjny. Z kolei w Wieliczce można udać się w podziemną pielgrzymkę szlakiem "Szczęść Boże”, który przebiega przez korytarze tamtenjszej kopalni soli. Wędrujący podziemnym szlakiem mają okazję podziwiać solne i drewniane kaplice, ołtarze i rzeźby sakralne wykute w kryształach soli.
Będąc w Małopolsce warto odwiedzić też wpisane w 2003 r. na listę światowego dziedzictwa UNESCO kościoły w Binarowej, Dębnie, Lipnicy Murowanej i Sękowej. Znajdują się one na urokliwym Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce.
Drewniane kościoły katolickie na liście UNESCO to jednak nie wszystko. W 2013 r. dopisano do niej też 16 drewnianych cerkwi z Polski i Ukrainy, spośród których cztery znajdują się w Małopolsce (w powiatach gorlickim i nowosądeckim). Są to cerkwie Opieki Bogurodzicy w Owczarach, św. Jakuba Młodszego Apostoła w Powroźniku, św. Paraskewy w Kwiatoniu oraz św. Michała Archanioła w Brunarach Wyżnych. Grekokatolicy i wyznawcy prawosławia mogą odwiedzić też sanktuarium znajdujące się na Świętej Górze Jawor w Beskidzie Niskim, gdzie po objawieniu Matki Bożej w 1925 r. wzniesiono drewnianą cerkiew. 12 lipca każdego, w dzień wspominania świętych apostołów Piotra i Pawła, z nieopodal znajdującej się Wysowej pielgrzymują do niej wierni, niosąc krzyże, które później wkopywane są przy sanktuarium.
W Małopolsce nie brakuje też innych cerkwi, odwiedzanych przez wyznawców prawosławia,. Oprócz wspólnego miejsca kultu grekokatolików i wyznawców prawosławia na Świętej Górze Jawor, mogą oni odwiedzić też m.in. zabytkowe drewniane cerkwie w Kwiatoniu, Bartnem czy Bodakach oraz wiele innych parafii prawosławnych znajdujących się zwłaszcza w Beskidzie Sądeckim i Beskidzie Niskim.
Małopolskę każdego roku odwiedza też wielu wyznawców judaizmu, którzy pielgrzymują nie tylko do Krakowa, ale też do licznych miast i miasteczek Małopolski. Nadal można w nich znaleźć ślady wielowiekowej obecności Żydów. Zwłaszcza wielu chasydów odwiedza miejsca związane ze słynnymi cadykami – ich przywódcami religijnymi – w sumie w Małopolsce znajduje się bowiem 11 oheli, gdzie są oni pochowani. Najbardziej znane i najchętniej odwiedzane z nich znajdują się w Bobowej, Gorlicach, Grybowej i Nowym Sączu. To właśnie tam przed wojną funkcjonowały silne ośrodki chasydzkie, a dziś pielgrzymi przybywają do tych miejsc zwłaszcza w „jorcajt” – rocznicę śmierci lub pogrzebu cadyków, będących wzorem pobożności i sprawiedliwości. Religijni żydzi wierzą bowiem, że wtedy ich dusza wraca w to miejsce i wysłuchuje przedstawianych im próśb.
Obok grobów cadyków i słynnych rabinów żydzi z całego świata chętnie odwiedzają też zachowane do dziś budynki synagog i cmentarzy. Można je znaleźć w wielu małopolskich miejscowościach, w tym m.in. na krakowskim Kazimierzu, ale też w Myślenicach, Skawinie, Słomnikach, Krzeszowicach, Wieliczce, Niepołomicach, Bochni czy Oświęcimiu. Wiele z nich jest odnawianych, w tym wymienić należy cmentarz żydowski w Tarnowie, który przechodzi gruntowną renowację dzięki środkom unijnym.
W trwającym do 12 listopada br. kongresie biorą udział specjaliści z zakresu turystyki i pielgrzymkowej z 25 krajów. W trakcie wydarzenia czekają na nich nie tylko interesujące prelekcje i wykłady, ale też spotkania z wystawcami – przedstawicielami sanktuariów, miejsc kultury i miejsc turystycznych z całej Małopolski. Uczestnicy kongresu biorą udział też do najbardziej interesujących miejsc Małopolsce, w tym m.in. Krakowa, kopalni soli w Wieliczce czy byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.
opr. s/