Piątek, 08 grudnia | Imieniny: Marii, Wirginii, Zenona
09.11.2017 | Czytano: 37

Pielgrzymi wybierają Małopolskę. Międzynarodowy Kongres Turystyki Religijnej i Pielgrzymkowe

Nasz region jest chętnie odwiedzany nie tylko przez osoby, które szukają możliwości spędzenia aktywnego wypoczynku, podziwiania wyjątkowych krajobrazów czy udziału w ciekawych wydarzeniach kulturalnych. Wiele osób z całego świata decyduje się na przyjazd do Małopolski dla uniesień duchowych. Wędrując po naszym regionie można bowiem zwiedzić wyjątkowe świątynie różnych wyznań, wędrować po specjalnych szlakach pielgrzymkowych oraz zobaczyć wiele innych, interesujących obiektów sakralnych.

- Małopolska przyciąga historią, tradycją i wielokulturowością. Nasz region od wieków jest nie tylko domem dla przedstawicieli wielu kultur i tradycji, ale też celem pielgrzymek wyznawców wielu religii. Bogatą spuściznę Małopolski widać niemal na każdym kroku – w tym zapierające dech w piersiach kościoły, bożnice i cerkwie, a w nich urzekające malowidła, witraże czy ikonostasy - mówił Leszek Zegzda, odpowiedzialny w zarządzie województwa m.in. za obszary turystyki i dziedzictwa kulturowego podczas otwarcia I Międzynarodowego Kongresu Turystyki Religijnej i Pielgrzymkowej, który odbywa się w Krakowie. Przypomniał również, że tylko w ubiegłym roku Małopolskę odwiedziło 14,9 mln osób, z czego ponad 3,1 mln to odwiedzający z zagranicy.W 2016 r. co piąta osoba z zagranicy jako cel podróży do Małopolski wskazywała cel religijny. Ogromny udział miały w tym Światowe Dni Młodzieży, w których wzięli udział młodzi pielgrzymi ze 180 krajów całego świata, 900 biskupów i 5,5 tys. akredytowanych dziennikarzy. Wszyscy uczestnicy ŚDM mogli zobaczyć zarówno największe obiekty sakralne, w tym Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach, Katedrę Wawelską czy też odwiedzić Wadowice – rodzinne miasto Karola Wojtyły.

Każdy pielgrzym, który także teraz zdecyduje się odwiedzić Małopolskę, może skorzystać z wyjątkowych tras pielgrzymkowych, które przebiegają przez nasz region. Wśród nich są m.in. średniowieczny szlak św. Jakuba, szlaki papieskie czy Międzynarodowy Szlak Maryjny. Z kolei w Wieliczce można udać się w podziemną pielgrzymkę szlakiem "Szczęść Boże”, który przebiega przez korytarze tamtenjszej kopalni soli. Wędrujący podziemnym szlakiem mają okazję podziwiać solne i drewniane kaplice, ołtarze i rzeźby sakralne wykute w kryształach soli.

Będąc w Małopolsce warto odwiedzić też wpisane w 2003 r. na listę światowego dziedzictwa UNESCO kościoły w Binarowej, Dębnie, Lipnicy Murowanej i Sękowej. Znajdują się one na urokliwym Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce.Drewniane kościoły katolickie na liście UNESCO to jednak nie wszystko. W 2013 r. dopisano do niej też 16 drewnianych cerkwi z Polski i Ukrainy, spośród których cztery znajdują się w Małopolsce (w powiatach gorlickim i nowosądeckim). Są to cerkwie Opieki Bogurodzicy w Owczarach, św. Jakuba Młodszego Apostoła w Powroźniku, św. Paraskewy w Kwiatoniu oraz św. Michała Archanioła w Brunarach Wyżnych. Grekokatolicy i wyznawcy prawosławia mogą odwiedzić też sanktuarium znajdujące się na Świętej Górze Jawor w Beskidzie Niskim, gdzie po objawieniu Matki Bożej w 1925 r. wzniesiono drewnianą cerkiew. 12 lipca każdego, w dzień wspominania świętych apostołów Piotra i Pawła, z nieopodal znajdującej się Wysowej pielgrzymują do niej wierni, niosąc krzyże, które później wkopywane są przy sanktuarium.

W Małopolsce nie brakuje też innych cerkwi, odwiedzanych przez wyznawców prawosławia,. Oprócz wspólnego miejsca kultu grekokatolików i wyznawców prawosławia na Świętej Górze Jawor, mogą oni odwiedzić też m.in. zabytkowe drewniane cerkwie w Kwiatoniu, Bartnem czy Bodakach oraz wiele innych parafii prawosławnych znajdujących się zwłaszcza w Beskidzie Sądeckim i Beskidzie Niskim.Małopolskę każdego roku odwiedza też wielu wyznawców judaizmu, którzy pielgrzymują nie tylko do Krakowa, ale też do licznych miast i miasteczek Małopolski. Nadal można w nich znaleźć ślady wielowiekowej obecności Żydów. Zwłaszcza wielu chasydów odwiedza miejsca związane ze słynnymi cadykami – ich przywódcami religijnymi – w sumie w Małopolsce znajduje się bowiem 11 oheli, gdzie są oni pochowani. Najbardziej znane i najchętniej odwiedzane z nich znajdują się w Bobowej, Gorlicach, Grybowej i Nowym Sączu. To właśnie tam przed wojną funkcjonowały silne ośrodki chasydzkie, a dziś pielgrzymi przybywają do tych miejsc zwłaszcza w „jorcajt” – rocznicę śmierci lub pogrzebu cadyków, będących wzorem pobożności i sprawiedliwości. Religijni żydzi wierzą bowiem, że wtedy ich dusza wraca w to miejsce i wysłuchuje przedstawianych im próśb.

Obok grobów cadyków i słynnych rabinów żydzi z całego świata chętnie odwiedzają też zachowane do dziś budynki synagog i cmentarzy. Można je znaleźć w wielu małopolskich miejscowościach, w tym m.in. na krakowskim Kazimierzu, ale też w Myślenicach, Skawinie, Słomnikach, Krzeszowicach, Wieliczce, Niepołomicach, Bochni czy Oświęcimiu. Wiele z nich jest odnawianych, w tym wymienić należy cmentarz żydowski w Tarnowie, który przechodzi gruntowną renowację dzięki środkom unijnym.W trwającym do 12 listopada br. kongresie biorą udział specjaliści z zakresu turystyki i pielgrzymkowej z 25 krajów. W trakcie wydarzenia czekają na nich nie tylko interesujące prelekcje i wykłady, ale też spotkania z wystawcami – przedstawicielami sanktuariów, miejsc kultury i miejsc turystycznych z całej Małopolski. Uczestnicy kongresu biorą udział też do najbardziej interesujących miejsc Małopolsce, w tym m.in. Krakowa, kopalni soli w Wieliczce czy byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.

opr. s/
Źródło UMWM

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl