Czwartek, 21 listopada | Imieniny: Janusza, Marii, Konrada
07.11.2017 | Czytano: 189

„Bolesław Śmiały” na scenie Małopolskiego Ogrodu Sztuki-próba medialna (zdjęcia)

KRAKÓW. Dzisiaj na scenie Małopolskiego Ogrodu Sztuki odbyła się próba medialna do sztuki „Bolesław Śmiały” Reżyseruje ją Paweł Świątek.

„Bolesław Śmiały” na scenie Małopolskiego Ogrodu Sztuki-próba medialna (zdjęcia)
Paweł Świątek, reżyser nowej adaptacji „Bolesława Śmiałego”, zaprasza do dyskusji nad egoizmem każdej władzy - i tej świeckiej i tej duchowej. Pycha władzy jest ponadczasowa, znamy ją doskonale ze współczesnej polityki: brak kompromisu, osobisty rewanżyzm czy uciekanie się do rozwiązań siłowych. Reżyser zastanawia się też z czego wynikają niejednokrotnie szalone, nieracjonalne decyzje i czyny władców. Demony? Opętanie?

Opublikowany w 1903 roku dramat Stanisława Wyspiańskiego przedstawia polityczny, ale i mocno personalny konflikt między przedstawicielami różnej władzy. Budujący państwową potęgę Bolesław Śmiały (zwany także Szczodrym) idzie na zwarcie z mającym posłuch wśród ludu, kwestionującym poczynania monarchy biskupem Stanisławem. Biskup zaś oskarża króla o sodomię, nadmierne jego zdaniem ukaranie kobiet, które miały dopuścić się zdrady i zbytnie folgowanie swoim rycerzom.

Zarówno król Bolesław jak i biskup Stanisław posiadali duży wpływ na obraz naszego państwa - zarówno ten społeczny jak i polityczny. Ich konflikt oparty na wzajemnej niechęci doprowadził do ponad stuletniej utraty korony. Bolesław Śmiały to próba oglądu tego, co się dzieje z władzą, która czuje się zbyt pewnie mając przekonanie o własnej sile.

Paweł Świątek to m.in. twórca głośnych inscenizacji Doroty Masłowskiej ("Paw królowej" w Narodowym Starym Teatrze), Jana Potockiego ("Rękopis znaleziony w Saragossie" w Teatrze im. Kochanowskiego) i Juliusza Słowackiego ("Beniowski. Król Madagaskaru" w Teatrze IMKA).

„Bolesław Śmiały” zyska na scenie Małopolskiego Ogrodu Sztuki wyjątkową oprawę, reżyser sięga bowiem po rozwiązania kojarzone z poetyką horroru.Scenografię przygotowuje Marcin Chlanda, za muzykę odpowiada Dominik Strycharski, a w postaci dramatu wcielą się: Pola Błasik, Dorota Godzic, Marta Konarska, Katarzyna Zawiślak-Dolny, Rafał Dziwisz, Rafał Szumera oraz występujący gościnnie Michał Majnicz.

Premiera 9 listopada na scenie Małopolskiego Ogrodu Sztuki. Kolejne spektakle - 11, 12, 14, 29 i 30 listopada, bilety w cenie 45, 35 i 15 zł (wejściówki).

Autor projektu jest laureatem stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Młoda Polska. Autor korzystał ze stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Młoda Polska.

Tomasz Cichocki i materiały prasowe Małopolskiego Ogrodu Sztuki

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl