Niedziela, 22 grudnia | Imieniny: Honoraty, Zenona, Franciszki
27.10.2017 | Czytano: 236

PIK-owe Laury przyznane

Wśród wielu nagród przyznawanych w Polsce dziennikarzom jedna jest absolutnie wyjątkowa: docenia tych, którzy przyczyniają się do promowania książek i czytelnictwa. To PIK-owy Laur, organizowany przez Polską Izbę Książki. Ogłoszenie wyników 10. jubileuszowej edycji konkursu odbyło się podczas drugiego dnia 21. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie®, które są współorganizatorem konkursu.

Tegorocznymi laureatami zostali Jacek Lutomski z Rzeczpospolitej, Mateusz Matyszkowicz z TVP Kultura i Piotr Kołodziejczyk – autora bloga Mądre Książki. Jury przyznało również nagrodę specjalną Januszowi Drzewuckiemu z miesięcznika „Twórczość”.

Jury w składzie: Włodzimierz Albin – Prezes Polskiej Izby Książki, Barbara Jóźwiak – Wiceprezes Polskiej Izby Książki, Grzegorz Majerowicz – wiceprezes Polskiej Izby Książki, dr Tomasz Bocheński – krytyk literacki, prof. Jerzy Bralczyk – językoznawca, prof. Przemysław Czapliński – krytyk literacki oraz laureat tegorocznej nagrody w Konkursie im. Jana Długosza, Piotr Dobrołęcki – redaktor naczelny „Magazynu Literackiego Książki”, dr Tomasz Makowski – dyrektor Biblioteki Narodowej, Eustachy Rylski – pisarz, dr Witold Sadowski z Instytutu Literatury Polskiej UW oraz dr Tomasz Wójcik z Zakładu Literatury XX wieku UW rozpatruje publikacje prasowe, programy radiowe, telewizyjne, portale internetowe oraz akcje społeczne, które w nietuzinkowy sposób wpływają na wzrost zainteresowania dobrem kultury, jakim są książki.

Nagroda wyróżnia dziennikarzy, którzy prezentują literaturę, czytelnictwo oraz wiedzę o książce i czytaniu w sposób rzetelny, ciekawy i innowacyjny, dbając, by tematy dotyczące życia literackiego były obecne w mediach.

W tym roku nominowanymi byli:
– w kategorii „Najciekawsza prezentacja książki i czytania w mediach drukowanych”:
Jacek Lutomski – Rzeczpospolita
Natalia Szostak – Gazeta Wyborcza
Paulina Wilk – Przekrój

– w kategorii „Najciekawsza prezentacja książki i czytania w mediach audiowizualnych i elektronicznych”:
Mateusz Matyszkowicz – Chuligan Literacki, program TVP Kultura, zdobywca pierwszego miejsca
Między słowami – RMF Classic
Xięgarnia – TVN 24

– w nowej kategorii „Najciekawsza prezentacja książki i promocja czytania w internecie”:
Piotr Kołodziejczyk – blog Mądre Książki, zdobywca pierwszego miejsca
Mały Format – cyfrowy miesięcznik krytycznoliteracki
Sylwia Stano i Zofia Karaszewska – vlog Książniczki mają zdanie

Podczas uroczystości wręczenia nagrody wykład wygłosił Prof. Jerzy Bralczyk: – Już wiele razy miałem okazję tutaj mówić. Dziś podobnie: będę mówił o słowach i wyrazach. To synonimy, ale jednak nie do końca. Słowo daje się komuś, a wyraz czemuś. Ktoś umie się wysłowić, a coś wyrazić. Kiedy mówimy o kimś, kto posługuje się pięknym językiem, to powiemy, że pięknie się wysławia, a nie wyraża. Po co nam to rozróżnienie? Mamy wolność słowa, a nie wyrazu.

Laureaci konkursu PIK-owy Laur otrzymali nagrody pieniężne w wysokości 5.000 złotych oraz statuetki dłuta śp. Bronisława Chromego.
Źródło mat. prasowy

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl