Zobacz więcej
– Wybraliśmy projekt, który rozświetli północną elewację budynku – kulisy obrad jury zdradza Artur Wabik, dyrektor artystyczny konkursu. – Choć decyzja jury nie była jednogłośna, to jestem przekonany, że zrealizowany na podstawie zwycięskiego projektu mural swoją kolorystyką i futurystycznymi akcentami znakomicie wpisze się w proces rewitalizacji tkanki miejskiej przy ul. Pawiej.
– Każdą naszą inwestycją chcemy dać coś więcej najbliższemu otoczeniu – opowiada Ewa Koziana, project manager Skanska Property Poland. – Po raz kolejny nasze działania pomagają zmieniać przestrzeń publiczną w mieście, tworząc ją bardziej atrakcyjną dla mieszkańców i turystów, a na ścianie Galerii Krakowskiej, która wita przyjeżdżających do Krakowa, pojawi się wysokiej klasy malowidło. Cieszy nas, że przestrzeń miejska wokół High5ive wyróżni naszą inwestycję spośród innych na krakowskim rynku biurowym – dodaje Ewa Koziana.
Mural pojawi się na północnej elewacji Galerii Krakowskiej, bezpośrednio nad rampą załadunkową. Mierząca blisko 850 metrów kwadratowych ściana jest świetnie widoczna nie tylko z wjazdu na parking galerii, ale także peronów krakowskiego dworca kolejowego.
– Kolejne wielkoformatowe malowidło na naszych ścianach to powód do dumy i zadowolenia – mówi Jarosław Szymczak, dyrektor Galerii Krakowskiej. – Tym większy, że po raz kolejny mamy do czynienia z obrazem świetnie zaprojektowanym i uwzględniającym trudną elewację, z jej krzywiznami, załamaniami i otworami.
Autorem zwycięskiego projektu jest Marcin Czaja, absolwent Wydziału Malarstwa na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, zajmujący się także rysunkiem i grafiką projektową. – Jeden z profesorów powiedział kiedyś, że Stanisław Lem najlepiej czułby się, opisując wnętrze starej spróchniałej szafy bądź krakowskiego mieszkania – tłumaczy laureat konkursu. – To zdanie miałem z tyłu głowy podczas tworzenia muralu i było dla mnie jedną z głównych inspiracji. W projekcie chciałem odwołać się także do dorobku Daniela Mroza, który ilustrował pierwsze wydania powieści krakowskiego futurologa. Myślę, że temu rysownikowi, jako jednemu z nielicznych artystów, udało się wniknąć w styl pisarski Stanisława Lema i bardzo dobrze oddać klimat jego prozy w ilustracji – dodaje Marcin Czaja.
Na literacką zawartość projektu zwraca uwagę Robert Piaskowski, Zastępca Dyrektora ds. Programowych w Krakowskim Biurze Festiwalowym, jeden z członków jury konkursowego. – Wybraliśmy obraz, w którym równie ważne jak treść czy barwa są konteksty, w których z łatwością można doszukać się surrealizmu czy groteskowości, znanej z utworów Stanisława Lema. Ten projekt to świetny przykład tego, w jaki sposób Kraków Miasto Literatury UNESCO upamiętnia jednego ze swych najwybitniejszych twórców.
Autor zwycięskiego projektu – oprócz możliwości pojawienia się malowidła w przestrzeni publicznej – otrzymał nagrodę w wysokości 15 tysięcy złotych, przekazaną podczas gali organizowanej przez Krakowskie Biuro Festiwalowe z okazji urodzin Stanisława Lema. Jeśli pogoda dopisze, mural pojawi się na ścianie galerii na przełomie września i października tego roku, zaś jego wykonanie sfinansuje Skanska oraz Galeria Krakowska.