Niedziela, 22 grudnia | Imieniny: Honoraty, Zenona, Franciszki
07.09.2017 | Czytano: 130

Poruszający „Mesjasz” G.F.Haendla w wykonaniu Baroque Colllegium 1685 (zdjęcia)

W szczawnickim kościele pod wezwaniem św. Wojciecha przybyli do świątyni melomani mieli możliwość wysłuchania obszernych fragmentów słynnego Oratorium „Mesjasz” G.F.Haendla.

Poruszający „Mesjasz” G.F.Haendla w wykonaniu Baroque Colllegium 1685 (zdjęcia)
Dzieło zostało wykonane przez międzynarodowy zespół Baroque Collegium 1685, w skład którego wchodzą śpiewacy związani ze Szczawnickim Chórem Kameralnym, czescy instrumentaliści orkiestry barokowej Musica Florea Praha z kierownikiem artystycznym Markiem Strynclem, zespół Alta Cappella, a także soliści: sopranistka Jolanta Kowalska-Pawlikowska oraz węgierski tenor Zoltan Megyesi.

Wyboru z Oratorium dokonała oraz koncerty przygotowała i poprowadziła Agnieszka Żarska - dyrygent, założycielka i dyrektor artystyczny Baroque Collegium 1685 oraz Festiwalu Barokowe Eksploracje. Zachowana została dramaturgia dzieła, zabrzmiały zarówno dramatyczne i pełne energii haedlowskie fugi chóralne jak też liryczne, wzruszające arie i recytatywy.

Szczawnicka publiczność, dzięki solistom, chórowi i muzykom szła obok Chrystusa, przez całe Jego życie, od narodzin aż do śmierci. Przejmującą dla wszystkich chwilą był moment, kiedy zadźwięczały pierwsze nuty znanego wszystkim „Alleluja”, gdy cały kościół wstał i ... każdy mógł poczuć, że Chrystus zmartwychwstał.

Koncert został przyjęty entuzjastycznie: - Reakcje publiczności, wzruszenie i łzy w oczach, dowodzą iż genialna haendlowska muzyka oddziałuje dziś z równą mocą, jak blisko 300 lat temu! Ostatnie koncerty, podczas których miałam zaszczyt poprowadzić znakomitych muzyków, utwierdzają mnie w przekonaniu o potrzebie i celowości ożywiania i propagowania dzieł barokowych mistrzów…”- przyznaje Agnieszka Żarska.

Oczywiście po tak brawurowo wykonanym oratorium nie obeszło się bez bisu, który publiczność „wymusiła” oklaskując wykonawców na stojąco. Po zakończonym koncercie wielu melomanów czekało przez kościołem aby pogratulować i podziękować muzykom, dyrygentce i wszystkim, dzięki którym odbyła się ta muzyczna uczta.

Zespół Baroque Collegium 1685 wystąpił z tym samym repertuarem w Nowym Sączu w parafii św. Ducha – tam też publiczność reagowała i dziękowała równie entuzjastycznie. Koncerty odbyły się w ramach tegorocznej edycji Barokowych Eksploracji. Organizatorem koncertów jest stowarzyszenie Szczawnicki Chór Kameralny oraz Małopolskie Centrum Kultury „Sokół”. Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego, Miasta i Gminy Szczawnica oraz Miejskiego Ośrodka Kultury w Szczawnicy, we współpracy z Grupą Thermaleo & Uzdrowisko Szczawnica, Fundacją Andrzeja Mańkowskiego, a także Parafią pw. św. Wojciecha w Szczawnicy i Parafią św. Ducha w Nowym Sączu.

JD, na podst. : SCK, zdj. Joanna Dziubińska pieniny24

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl