Wtorek, 28 listopada | Imieniny: Zdzisława, Lesława, Gościerada
29.07.2017 | Czytano: 23

W sobotę startuje Tour de Pologne

To bez wątpienia największe kolarskie święto w tej części Europy. W sobotę, 29 lipca startuje 74. Tour de Pologne. Przed kolarzami ponad 1,1 tys. km, z czego niemal połowę przejadą po małopolskich drogach odwiedzając m.in. Kraków, Wieliczkę i Zakopane. Jak zwykle w peletonie nie zabraknie największych gwiazd, z brązowym medalistą ostatnich igrzysk olimpijskich Rafałem Majką na czele.

Nasz narodowy wyścig kolarski kolejny raz jest organizowany przy wsparciu Województwa Małopolskiego.

- Już po raz siódmy Województwo Małopolskie zostaje partnerem wyścigu Tour de Pologne. Nie mogło być inaczej – to jedno z najważniejszych wydarzeń sportowych w naszym kraju, którego trasa zawsze w lwiej części przebiega przez nasz region. Warto podkreślić, że to nie tylko święto kibiców, którzy mogą śledzić zmagania kolarzy – ale też najlepsza z możliwych promocji sportu i aktywnego spędzania wolnego czasu. Jestem przekonany, że wiele osób po obejrzeniu tegorocznego peletonu, wsiądzie na rower i spróbuje swoich sił na małopolskich podjazdach - zachęca marszałek Jacek Krupa.

W ciągu tygodnia, od 29 lipca do 4 sierpnia kolarze pokonają 1122 km, przejeżdżając przez ponad 500 miejscowości. Swoje zmagania rozpoczną w Krakowie, a zakończą siedem dni później w Bukowinie Tatrzańskiej. To największa zmiana, bo dotychczasowe toury kończyły się w stolicy Małopolski. Przed zawodnikami jazda po urokliwych uliczkach Starego Miasta w Krakowie i zmagania w miastach Śląska, podjazdy w Beskidach i wspinaczka na osławioną już Głodówkę nieopodal Zakopanego.

„Małopolskie” odcinki 74. Tour de Pologne:
I etap 29.07, czyli Kraków - Kraków (130 km),
III etap 1.08, czyli Jaworzno – Szczyrk (161 km, w tym 20,5 km po Małopolsce Zachodniej),
IV etap 2.08, czyli Zawiercie - Zabrze (238 km, w tym 64 km po Małopolsce Zachodniej z Olkuszem jako miastem dwóch premii: lotnej i górskiej),
VI etap 3.08 Wieliczka – Zakopane (199 km),
VII 4.08 Bukovina Resort – Bukowina Tatrzańska (132 km),

Na starcie tegorocznego TdP obok pochodzącego z małopolskich Zegartowic Rafała Majki staną największe kolarskie gwiazdy: Vincenzo Nibali – zwycięzca trzech największych wyścigów kolarskich na świecie: Tour de France (2014), Giro d’Italia (2013, 2016) oraz Vuelta a España (2010); Peter Sagan – zwycięzca Tour de Pologne z 2011r. i dwukrotny mistrz świata (2015, 2016) oraz ubiegłoroczny zwycięzca TdP - Tim Wellens. Nie zabraknie też innych kolarzy pochodzących z naszego regionu: Tomasza Marczyńskiego i Przemysława Niemca.

Ale to nie jedyne kolarskie zmagania, jakie czekają nas w najbliższych dniach. Od trzech lat Województwo Małopolskie jest także partnerem Tour de Pologne Amatorów, rozgrywanego w Bukowinie Tatrzańskiej. W tym roku kolarze pokonają 67 km ze słynnym podjazdem pod Gliczarów – suma przewyższeń to aż 1300 metrów. W ubiegłym roku w Tour de Pologne Amatorów wystartowało 1700 osób – w tym może być ich nawet 2 tys.

opr.s/ zdj. Piotr Korczak
Źródło UMWM

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl