Adam McKinney, amerykański artysta z polskimi korzeniami, przyjechał do Polski pracować nad swoim projektem "HaMapah/The Map". Ten multimedialny spektakl taneczny, kreowany wraz z Danielem Banksem i Laurą Bustillos, z którymi Adam tworzy organizację DNAWORKS, opowiada o tożsamości, nawiązując do żydowskich i afrykańskich korzeni artysty, a równocześnie jest próbą dialogu z publicznością, reprezentującą współczesność.
Właśnie fragmenty tego przedstawienia zobaczyliśmy w drugiej części wieczoru.
W pierwszej natomiast przenieśliśmy się w czasie, by zobaczyć, co m.in. miało wpływ na kształtowanie się żydowskiej tożsamości. Cracovia Danza wytańczyła historię legendarnej Esterki i króla Kazimierza Wielkiego, któremu Żydzi zawdzięczali przywilej gwarantujący im, po raz pierwszy w historii Polski, podstawowe prawa, m.in. do handlu i wolności religijnej. Później odwiedzimy XIX-wieczny Kazimierz – zobaczyliśmy tańce i usłyszeliśmy muzykę, które dziś najbardziej kojarzą nam się z kulturą żydowską.
Choreografia: Michał Zubkow, Leszek Rembowski, Adam McKinney
Wystąpili: tancerze Baletu Cracovia Danza, Adam McKinney & DNAWORKS
projekt został dofinansowany przez Konsulat Generalny Stanów Zjednoczonych Ameryki w Krakowie
Tomasz Cichocki i materiały prasowe Baletu Cracovia Danza
12.07.2017 | Czytano: 152
Kazimir - nasz ślad - Cracovia Danza & DNAworks USA
Cracovia Danza i Adam McKinney wystąpili razem 11 lipca w Teatrze Nowym w przedstawieniu "Kazimir – nasz ślad", opowiadającym o żydowskiej tożsamości. Pokaz był ukoronowaniem rezydencji Amerykanina i kilkudniowych warsztatów, które prowadził z tancerzami na początku lipca.
Komentarze
Reklama