Zobacz więcej
Najbardziej znaczącą inwestycją był remont wielkiego pieca, który wydłużył jego żywotność o kolejne 20 lat, pozwalając utrzymać miejsca pracy nie tylko w krakowskim oddziale, ale także wśród licznych podwykonawców oraz branż związanych z przemysłem stalowym, m.in. takich jak górnictwo, gazownictwo, energetyka czy transport. Jest to również symbol ciągłości najlepszych tradycji polskiego hutnictwa. Dzięki modernizacji instalacja już dziś spełnia normy unijnej dyrektywy o emisjach przemysłowych (IED), wyprzedzając wejście w życie rygorystycznych przepisów, które będą obowiązywać od jesieni 2018 roku.
- Filozofią ArcelorMittal jest kształtowanie przyszłości sektora stalowego i rzeczywiście, inwestując ponad 500 mln zł w Krakowie, położyliśmy fundamenty pod długoterminową przyszłość huty, która do niedawna nie była tak oczywista. Dzięki inwestycjom dawna Huta Sendzimira posiada obecnie najnowocześniejsze instalacje, należące do najlepszych w europejskim przemyśle hutniczym, które, obok innych korzyści, przyczynią się do poprawy oddziaływania na środowisko naturalne. Od 2004 roku zainwestowaliśmy w Krakowie ponad 3 mld zł - powiedział Sanjay Samaddar, prezes zarządu ArcelorMittal Poland. - Naszym celem jest zaspokojenie rosnącego zapotrzebowania klientów w tym regionie, stąd decyzja o rozszerzeniu zdolności produkcyjnych w części przetwórczej naszej huty - dodał prezes Samaddar.
- Realizacja programu inwestycyjnego wykorzystującego najnowsze dostępne obecnie technologie przyczyni się do zwiększenia innowacyjności polskiego przemysłu hutniczego, a także korzystnie wpłynie na wiele sektorów związanych z produkcją stali. W tym przedsięwzięciu jest też coś równie ważnego: zdobywanie bezcennego doświadczenia i współpraca z ośrodkami naukowymi w Polsce, w tym z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie – podkreślił wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.
---
ArcelorMittal Poland jest największym producentem stali w Polsce. Firma skupia ok. 70 proc. potencjału produkcyjnego polskiego przemysłu hutniczego, a w jej skład wchodzi pięć hut, w tym w Krakowie, gdzie znajduje się najnowocześniejsza w Europie walcownia gorąca oraz w Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu, Świętochłowicach i Chorzowie. Do koncernu należą także Zakłady Koksownicze Zdzieszowice, będące największym producentem koksu w Polsce i Europie.