Czwartek, 23 maja | Imieniny: Iwony, Emilii, Dezyderiusza
02.04.2017 | Czytano: 95

Miłosierni Samarytanie 2016 roku nagrodzeni (zdjęcia)

Już po raz 13. w Auli Św. Jana Pawła II w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie wręczono statuetki i przyznano wyróżnienia osobom zaangażowanym w niesieniu bezinteresownej pomocy potrzebującym. Ze zgłoszonych z całej Polski 95 kandydatów uhonorowano 15 osób.

W sumie zebrano 1697 głosów, czyli o ponad 500 więcej niż przed rokiem. Nagrody przyznano w dwóch kategoriach: „Pracownik służby zdrowia, dla którego pomoc chorym jest powołaniem a nie tylko rutynowym wykonywaniem obowiązków” i „Osoba, która bezinteresownie, nieokazjonalnie lecz systematycznie służy pomocą Drugiemu Człowiekowi”.

W pierwszej kategorii statuetka oraz tytuł Miłosiernego Samarytanina Roku 2016 trafiły w ręce lek. Andrzeja Cyganka z Myślenic. Natomiast wyróżnienia otrzymali krakowianie: lek. Jadwiga Bosak ze Szpitala Specjalistycznego Jana Pawła II, dr n. med. Alicja Klich-Rączka kierująca przychodnią dla byłych więźniów hitlerowskich obozów koncentracyjnych i dzieci Holocaustu „Pro vita et spe”, lek. Jolanta Życzkowska pracująca w Hospicjum św. Łazarza, dr n. med. Krystyna Komnata i lek. Maciej Niemiec.

W drugiej kategorii nagrodę przyznano kapucynowi, br. Piotrowi Kuczajowi, który posługuje w krakowskim Dziele Pomocy św. Ojca Pio. Wyróżnienia otrzymali: Marta Bąk z Brzeska, Wiesława Kruszelnicka z Dobiercic, Józefa Łupińska z Białegostoku, a także mieszkańcy Krakowa: Magdalena Pawlik, Rafał Basista oraz Magdalena Żyłka, Adam Wrona, Błażej Strzelczyk i Piotr Żyłka – organizatorzy akcji „Zupa na Plantach”.
Kapituła Miłosiernego Samarytanina przyznała również nagrodę specjalną. Pierwszy raz w historii plebiscytu otrzymała ją pośmiertnie misjonarka i wolontariuszka, zamordowana w styczniu w Boliwii, Helena Kmieć. Statuetkę w jej imieniu odebrali rodzice.

Finał „Miłosiernego Samarytanina roku 2016” poprowadzili tradycyjnie Lidia Jazgar i Marcin Mikos. O oprawę artystyczną zadbali artyści z Piwnicy św. Norberta, Lidia Jazgar z zespołem Galicja, Łada Marija Gorpienko, Stefan Błaszczyński, Andrzej Róg i Katarzyna Jamróz.

Andrzej Habina

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl