Sobota, 30 września | Imieniny: Honoriusza, Wery, Hieronima
30.03.2017 | Czytano: 1

Ekstremalna Droga Krzyżowa

W tym roku po raz czwarty z Kasinki Małej do Kalwarii Zebrzydowskiej wyruszy Ekstremalna Droga Krzyżowa.

Ekstremalna Droga Krzyżowa w dniu 7 kwietnia rozpocznie się Mszą św. o godz. 18.00 w kościele w Kasince Małej. Po Mszy rozdanie materiałów; rozważań, opisu trasy, opasek odblaskowych i wyruszenie w trasę.

Szlak św. Józefa prowadzi z parafii Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Kasince Małej do Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. Trasa wiedzie przez Lubień, Pcim, Stróżę, Pasmo Babicy (Sularzówkę, Trzebuńską Górę), Harbutowice, Las Groby, Lanckoronę i Brody. Ma 43 km długości i 1100 m przewyższenia. Droga pokonywana jest nocą, w milczeniu, w samotności lub niewielkich kilkuosobowych grupkach.

EDK jest przede wszystkim indywidualnym spotkaniem z Bogiem, ale też z samym sobą; z własną niemocą, bólem, zmęczeniem, które w czasie Drogi trzeba pokonać lub się poddać. To uczy pokory. W środku nocy, w konfrontacji ze swoją słabością pełniej przeżywa się Misterium Drogi Krzyżowej. Dużą wartością EDK jest fakt, że człowiek bierze za siebie odpowiedzialność, w jakiś sposób przekracza siebie, w efekcie czego pogłębia swoją duchowość i swoją wiarę. Nie zwlekaj - zapisz się na www.edk.org.pl

W zeszłym roku ogółem wydarzenie to przyciągnęło ponad 25 tys. uczestników, którzy pokonali 177 tras w Polsce i 11 poza jej granicami. Szacuje się, iż w tym roku w tej wyjątkowej Drodze weźmie udział nawet 100 tys. osób z 30 państw!

CZYM JEST EDK?
Ekstremalna Droga Krzyżowa to wyzwanie dla tych, którzy nie boją się trudu, zmęczenia i bólu. To piesza, około 40 km nocna wędrówka w ciszy i samotności, podczas której rozważa się Misterium Drogi Krzyżowej. W tym roku tematem przewodnim rozważań będzie "Droga Przełomu".Teksty napisane zostały przez osoby świeckie, zgromadzone w duszpasterstwie Wspólnota Indywidualności Otwartych, prowadzonym przez ks. Jacka WIOSNĘ Stryczka, twórcę SZLACHETNEJ PACZKI. Wśród autorów rozważań są m.in. lekarze, informatycy, pracownik fabryki oraz managerowie IT. To właśnie w tym środowisku z inicjatywy ks. Stryczka narodziła się idea EKSTREMALNEJ DROGI KRZYŻOWEJ w 2009 roku. Myśl przewodnia (tegorocznej EDK) nie została wybrana przypadkowo. To raczej odkrycie tego, jak działa Ekstremalna Droga Krzyżowa. Coraz więcej osób dzieli się swoim doświadczeniem fundamentalnej zmiany życiowej, która wyrosła w czasie nocnej wędrówki. Nie dziwię się temu. Skupienie, determinacja, przełamywanie barier. - To prowadzi do istotnego momentu i spotkania z Bogiem - wyjaśnia ks. Stryczek.

Zachwycony ideą EDK jest Nuncjusz Apostolski Celestino Migliore. Dwa lata temu sam brał w niej udział, w zeszłym roku uczestniczył we Mszy Świętej dla jej uczestników na krakowskim Podgórzu. - To droga wyczerpująca, ale przynosząca świetne owoce. Jej idea jest bliska ludziom młodym, ponieważ łączy w sobie siłę fizyczną, modlitwę i zaangażowanie społeczne - mówi Nuncjusz.

DLA KOGO JEST EDK?

To jest życie duchowe i motywacji do udziału w niej trzeba szukać we własnej duchowości. Tematem przewodnim EDK 2017 jest Droga Przełomu; motywacją może więc być chęć zapoczątkowania w sobie zmiany, naruszenie własnej
"E;strefy komfortu", przekroczenie siebie, wyjście w nieznane.

Należy jednak pamiętać, iż ciało i duch stanowią jedność, dlatego też osoby, które zdecydują się na udział w EDK powinny się do niej dobrze przygotować (zapoznać z przebiegiem trasy, zadbać o swoją kondycję fizyczną, odpowiedni ubiór, obuwie, spakowanie energetycznego posiłku na drogę itp.). Uczestnictwo w EDK ma charakter indywidualnej, dobrowolnej praktyki religijnej, a osoby decydujące się na udział robią to na własną odpowiedzialność.

Zapisy www.edk.org.pl trasa św. Józefa Kasinka Mała

Organizatorzy EDK Kasinka Mała

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl