Czwartek, 05 października | Imieniny: Igora, Apolinarego, Placyda
28.03.2017 | Czytano: 3

Powstanie kolejna wyspa na Jeziorze Orawskim?

Na znajdującym się na pograniczu polsko-słowackim Jeziorze Orawskim, być może wkrótce powstanie nowa wyspa, na której schronienie znajdą zagrożone gatunki ptaków.

Całe przedsięwzięcie kosztowałoby kilkaset tysięcy euro i byłoby częścią działań w ramach słowackiego Programu ochrony ptactwa Górnej Orawy, wytyczonego na lata 2017 – 2046. Sztuczna wyspa miałaby być alternatywnym schronieniem dla ptaków gniazdujących na istniejącym już Ptasim Ostrowie i brzegach jeziora. Poza tym na zbiorniku istnieje również większa wyspa – Slanicki Ostrów, na której znajduje się m.in. zabytkowy, barokowo-klasycystyczny kościół, a w nim galeria sztuki ludowej.

Nowy program ochrony zakłada ponadto podwojenie liczby strażników dbających o bezpieczeństwo i spokojne warunki dla rozwoju ptaków w słowackim Parku Krajobrazowym Górnej Orawy, obejmującym nie tylko jezioro, ale także m.in. obszary wokół Babiej Góry i Pilska, po słowackiej stronie granicy. Jak zauważa Dušan Karaska, dyrektor parku, w poprzednich latach lasy i łąki na Babiej Górze coraz częściej atakują niezdyscyplinowani turyści: „Quady, skutery śnieżne… z Polski na szczyt Pilska nielegalnie latają helikoptery i dowożą tam skialpinistów. Nie jesteśmy przeciwko rozwojowi ruchu turystycznego, ale musi to być odpowiednio ukierunkowane jeśli chcemy, by wrażliwe gatunki przetrwały”.

Na terenie Parku Krajobrazowego Górnej Orawy żyje 240 rodzajów ptaków. Do najbardziej zagrożonych należą: głuszec, cietrzew i krwawodziób. Jeszcze przed trzydziestu laty cietrzew był w pewnym sensie symbolem słowackiej Orawy – można było go zobaczyć niemal przy każdej miejscowości. Dziś jest na granicy wyginięcia – z ponad 500 osobników zachowało się tylko 5.

oprac. ah/ źródło: RTVS, zdj. Andrzej Habina

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl