Zobacz więcej
Wręczenie nagrody odbyło się w czwartek, 2 marca br., podczas uroczystości w krakowskim Magistracie.
Redaktor naczelny miesięcznika „Kraków” Jan Pieszczachowicz podkreślał, że POLITYKA to instytucja, która „całe szczęście, że jest”. I musi trwać. – To wasze pismo tak naprawdę walczy z głupotą – mówił Pieszczachowicz, zwracając uwagę, że nie bez przyczyny Jerzy Baczyński otrzymał medal akurat za mądrość. Wspominał też o Janinie Paradowskiej, która kiedyś pisywała felietony także do miesięcznika „Kraków”.
Prof. Wiesław Władyka w laudacji mówił, że dobra redakcja to połączenie fabryki z kawiarnią. I oto w POLITYCE dba właśnie Jerzy Baczyński. Opowiadał o ogromnym zaangażowaniu Jerzego Baczyńskiego w prowadzenie gazety i troskę o jej jakość. – Myślę, że wszystkie przekonania Jerzego, które wpływają na jego pracę, dają się sprowadzić do obywatelskości – podkreślał.
Prezydent Jacek Majchrowski dziękował Jerzemu Baczyńskiemu za to, że w czasach, w których żyjemy, jest takie pismo jak POLITYKA. Podkreślał także, że POLITYKA pozwala zachować wiarę w standardy dziennikarstwa. Jerzemu Baczyńskiemu dziękowali także krakowscy autorzy POLITYKI: Adam Szostkiewicz, prof. Jan Hartman i Krzysztof Burnetko. – Obywatelskość Jerzego Baczyńskiego polega na tym, że nie uległ chorobie tzw. bezstronności, która polega na powtarzaniu, że prawda leży zawsze pośrodku. Tak nie zawsze jest. I na tym polega rzetelność – mówił Krzysztof Burnetko.
Sam laureat podkreślał, że jest jednocześnie skrępowany i wdzięczny. – Doceniam, że Kraków nagradza warszawiaka. Jedyna okoliczność łagodząca to to, że się wywodzę z Otwocka. Zostałem ustawiony jako dwunasty laureat w szeregu osób dla mnie absolutnie wyjątkowych. Każda z tych osób to jest legenda dla polskiej inteligencji i państwowości. Znaleźć się w tym gronie jest czymś absolutnie niezwykłym – mówił.
Medal za odwagę w obronie demokracji
Redaktor naczelny POLITYKI jest dwunastym laureatem tego wyróżnienia. W gronie osób uhonorowanych wcześniej medalem „Za mądrość obywatelską” znaleźli się: Andrzej Zoll, Leszek Balcerowicz, Karol Modzelewski, Kazimierz Kutz, Jerzy Stępień, Adam Daniel Rotfeld, Andrzej Romanowski, Wiesław Myśliwski, Bronisław Łagowski, Ewa Łętowska, ks. Michał Heller.
Tomasz Cichocki i materiały prasowe Urzędu Miasta Krakowa