Uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod tablicą, upamiętniającą ofiary dwóch reżimów totalitarnych, która znajduje się na ścianie budynku Wojskowej Komendy Uzupełnień przy ul. Czarnieckiego 13. W okresie stalinizmu mieściła się tam katownia Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Nowym Sączu. Tutaj trafiali partyzanci podziemia niepodległościowego i wszyscy ci, którzy sprzeciwiali się totalitarnej władzy. Grupy rekonstrukcyjne z Sądecczyzny, Podhala i Gorlic zaprezentowały inscenizację ataku partyzantów na tę placówkę.
W uroczystościach, upamiętniających Żołnierzy Wyklętych wzięli udział posłowie Jan Duda i Józef Leśniak. Obecni byli przedstawiciele władz powiatu, miasta, służb mundurowych, szkół, organizacji kombatanckich oraz NSZZ "Solidarność".
Przypomnijmy, że Narodowy Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych jest obchodzony od 2011 r. Za symboliczną datę narodowego święta przyjęto 1 marca, w nawiązaniu do wykonania kary śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość". Doszło do tego 1 marca 1951 r. w więzieniu mokotowskim.
Szacuje się, że po 1945 r. w oddziałach walczących z władzą komunistyczną działało łącznie ponad 100 tysięcy Polaków.
Uroczystości, upamiętniające Żołnierzy Wyklętych odbywały się pod patronatem Starostwa Powiatowego.
szel/ zdj. Paweł Szeliga
Reklama