Piątek, 27 grudnia | Imieniny: Jana, Żanety, Fabioli
16.02.2017 | Czytano: 167

O „Napadzie” na scenie

Reżyser i scenarzysta Szymon Jakubowski tym razem napisał książkę pod tytułem „Napad”. Absolwent brzeskiego ogólniaka opowie o niej podczas spotkania autorskiego w Regionalnym Centrum Kulturalno-Bibliotecznym w Brzesku 20 lutego o godzinie 17-ej.

O „Napadzie” na scenie
„Napad to świetne dialogi, ciekawie i sprawnie opowiedziana historia. Gdyby powstał z tego film, to widzę tu duży potencjał komercyjny”. Tak o scenariuszu, na podstawie którego powstała książka wypowiedział się prof. Jerzy Stuhr. Scenariusz, choć nagrodzony w konkursie Trzy Korony Małopolski nie został jednak ostatecznie sfilmowany, za to autor go przerobił. Dopisał opisy, rozwinął postaci i zaprosił do współpracy rysownika Janka Podgórskiego, który wypełnił książkę ilustracjami. W rezultacie powstała wizja z rozrysowanymi lokacjami, projektami scen i rekwizytów. Dla poprawy tempa cała historia jest opowiedziana w czasie rzeczywistym, a więc prawie film z tą różnicą, że do wyświetlenia w wyobraźni. Jak pokazują recenzje „Napadu” te zabiegi przyniosły oczekiwane rezultaty. Ich zdaniem komedia kryminalna czyta się miło, szybko i z łatwością, a całą historię świetnie uzupełniają rysunki. Anna Pawluczyk porównuje nawet klimat intrygi do takich filmów Juliusza Machulskiego jak Vabank czy Vinci. A przy okazji można poznać lub odkryć na nowo opisywane miejsca, ponieważ autor zabiera czytelnika na wycieczkę po Krakowie, która w pewnych momentach wydaje się fantastyczna.

Sam Szymon Jakubowski tak pisze o pracy nad tym projektem. Gdy pierwszy raz przeczytałem o tym zwariowanym napadzie na bank artykuł w gazecie, wydało mi się to zabawne i nieporadne. Ale już po chwili zacząłem się zastanawiać: jak to - staruszkowie napadli na bank? Po co? Czemu miało to służyć? Co takiego wydarzyło się w ich życiach, że podjęli się tak desperackiego kroku? Te i kilka innych pytań zainspirowały mnie do napisania tej zwariowanej historii. Słodko gorzkiej komedii o współczesnej Polsce w której żeby wygrać życie - trzeba pokonać system. Jak się okazuje społeczne tło klasycznego motywu kryminalnego nie jest tutaj obojętne dla całości. Autor wydał książkę sam, dlatego można ją nabyć tylko na jego stronie internetowej. Dostępne są warianty elektroniczny i papierowy.

Dodajmy, że Szymon Jakubowski jest absolwentem reżyserii Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego oraz Wydziału Kulturoznawstwa ze specjalnością: Filmoznawstwo Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 2011 roku wykłada na Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie, gdzie mieszka. Jest autorem scenariuszy i reżyserem etiud fabularnych, m.in.: "A ty?", "Skurcze" „Bar na rogu” „Bracia”, filmów dokumentalnych i fabularnych, np. "Jak żyć?" . Jako II reżyser współtworzył dramat obyczajowy” Sztuczki”. W ostatnich latach reżyserował m.in. serial telewizyjny „Malanowski i partnerzy“.
Źródło mat. prasowy

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl