Niedziela, 22 grudnia | Imieniny: Honoraty, Zenona, Franciszki
28.10.2016 | Czytano: 221

Wyróżnienie dla lekarza CZT i prezesa TOPR

Dr n. med. Józef Janczy z Centrum Zdrowia Tuchów otrzymał medal "Gloria Medicinae". To najwyższe wyróżnienie Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, przyznawane co roku tylko 10 lekarzom polskim, za wybitne zasługi dla medycyny.

Wyróżnienie dla lekarza CZT i prezesa TOPR
Dr Janczy jest specjalistą chirurgii ogólnej i specjalistą medycyny ratunkowej. Jest ponadto ratownikiem tatrzańskim i prezesem Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. W tuchowskiej spółce medycznej pracuje na oddziale Chirurgii Jednego Dnia oraz w Poradni Chirurgii Ogólnej. Jest autorem blisko 50 prac, publikowanych w pismach medycznych i materiałach zjazdów naukowych. Uważa, że w zawodzie lekarze najważniejsze są efekty, a nie opowiadanie o swojej pracy.

Doktor Janczy ukończył Wydział Lekarski Akademii Medycznej w Krakowie w roku 1977. Wychowywał się w otoczeniu Klinki Torakochirurgicznej w Zakopanem, gdzie pracowała jego mama. To, że wyrastał w aurze wielkości dokonań medycznych placówki, a wśród przyjaciół miał rówieśników wywodzących się z rodzin lekarzy miało prawdopodobnie wpływ na wybór zawodu.

Od ponad 40 lat Józef Janczy jest członkiem TOPR, a przez wiele kadencji pełni funkcję prezesa tej organizacji. Warto podkreślić, że na to stanowisko nie ma nominacji, a wyboru dokonuje walny zjazd członków. Wielokrotnie uczestniczył w wyprawach ratunkowych. Wspinał się w Kaukazie i Himalajach, gdzie między innymi zdobył szczyt Satopanth (7075 m n.p.m.) Przez wiele lat pracował w szpitalu w Zakopanem. Pogórze Ciężkowicko-Rożnowskie zaczął odwiedzać podczas wypadów wędkarskich, a w roku 2006 znalazł tu nowe miejsca zamieszkania. Odnowił stary, drewniany dom w Ciężkowicach, obok niego założył winnicę.



Medal „Gloria Medicinae" wręczono na Zamku Królewskim w Warszawie. Wyróżnienie przyznawane jest za ofiarną służbę ludziom, za najwyższy szacunek dla zdrowia i życia ludzkiego, za sumienne i godne wykonywanie sztuki leczenia, za podtrzymywanie honoru i szlachetnych tradycji stanu lekarskiego i za tworzenie nieprzemijających wartości dla dobra Polskiego Towarzystwa Lekarskiego.



Medal wręczany od 1990 r. z inicjatywy prof. Jerzego Woy-Wojciechowskiego przyznaje Kapituła składająca się z 40 członków, cieszących się największym autorytetem środowiska lekarskiego.

opr. s/
Źródło mat. prasowy

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl