Zobacz więcej
Medal przyznawany jest od 1990 r. z inicjatywy prof. Jerzego Woy-Wojciechowskiego. Każdego roku medal otrzymuje 10 lekarzy, których wyłania 40 osobowa kapituła.
Już w poprzednich latach lekarze uhonorowani medalem podkreślali, że trudno w polskiej służbie zdrowia o zachowanie misyjności zawodu lekarza, jak i jego społecznego wymiaru. Dlatego bardzo ważne jest, by przyznawać nagrody właśnie dla osób, którym aspekt społeczny zawodu lekarza jest bardzo bliski. Medal otrzymują lekarze różnych specjalności.
W tym roku medal otrzymał wybitny kardiolog prof. Dariusz Dudek - Przewodniczący Rady Instytutu i Kierownik II Oddziału Klinicznego Kardiologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kapituła zdecydowała się przyznać prof. Dudkowi medal za wybitne osiągnięcia nie tylko medyczne, ale i społeczne. Za jego zaangażowanie oraz stworzenie Klubów Pacjenta i Szkół Serca i regularną działalność na rzecz zapobiegania chorobom układu krążenia. Medal wręczył prof. Jerzy Woy-Wojciechowski, prezes Polskiego Towarzystwa Lekarskiego oraz kanclerz i sekretarz kapituły. Dekoracja została poprzedzona przedstawieniem sylwetki prof. Dariusza Dudka.
- Jeśli nie możesz zostać królem, zostań lekarzem. Dar serca, który dajecie Państwo pacjentom jest prawdziwie królewskim darem. Jesteście chwałą polskiej medycyny - mówił prof. Jerzy Woy-Woyciechowski, prezes Polskiego Towarzystwa Lekarskiego.
To dla mnie niezwykle ważne wyróżnienie. Dzisiejsza nagroda jest docenieniem prawie sześciu lat współpracy i naszego realizowania Klubów Pacjenta i Szkół Serca i tak naprawdę docenieniem pewnej wizji, która stworzyła się już wiele lat temu. Zaangażowanie organizacji pacjenckich w system ochrony zdrowia jest powszechnie znane w krajach europejskich, natomiast w Polsce wciąż mało doceniane. Najnowsze wytyczne Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego bardzo wzmacniają pozycję i rolę pacjentów w kreowaniu systemu ochrony zdrowia i wpływu na jego kształt - zaczął prof. Dudek - Przed sześciu laty rozpocząłem prowadzenie Klubów Pacjenta i Szkół Serca, gdzie po zabiegach kardiologii interwencyjnej, niezwykle skutecznych i dających szybki powrót do zdrowia oraz po procedurach ratujących życie, pacjenci otrzymują edukację od lekarzy, pielęgniarek, rehabilitantów na temat, jak dalej żyć i jak zapobiegać kolejnym incydentom sercowo-naczyniowym. To bardzo się wpisuje w aktualnie ogłaszany przez Ministerstwo Zdrowia program opieki koordynowanej w kardiologii, choć my bardziej lubimy nazywać taki rodzaj opieki kompleksowym - mówił prof. Dudek.
opr.s/