Piątek, 19 lipca | Imieniny: Alfreda, Wincentego, Wodzisława
08.10.2016 | Czytano: 102

Obwodnica Babic będzie gotowa za dwa lata

Do końca września 2018 r. powstanie długo oczekiwana obwodnica Babic. Umowę na budowę drogi podpisali w piątek z wykonawcą inwestycji: marszałek Jacek Krupa, Grzegorz Lipiec z Zarządu Województwa Małopolskiego i wójt Babic Radosław Warzecha. Już wiadomo, że prace budowlane wyniosą ponad 17 mln zł.

Obwodnica Babic będzie gotowa za dwa lata
Setki samochodów i tirów przejeżdżających przez centrum miejscowości – tak wygląda uciążliwa codzienność mieszkańców Babic i Wygiełzowa. Na szczęście już za dwa lata sytuacja zmieni się diametralnie.

- Realizowany przez Małopolskę największy w historii plan budowy dróg nabiera rozpędu. Do 2023 roku powstanie w naszym województwie aż 14 nowych obwodnic. Obwodnica Babic będzie więc kolejnym etapem w tym olbrzymim przedsięwzięciu. Co najważniejsze, różnicę odczują nie tylko mieszkańcy tych gmin, ale wszyscy kierowcy, którzy przejeżdżają przez Małopolskę Zachodnią – podkreśla marszałek Jacek Krupa.

Jak zauważa z kolei Grzegorz Lipiec, członek zarządu województwa, inwestycja zostanie przeprowadzone w możliwie najmniej uciążliwy sposób. Nowa droga zostanie wytyczona w dużej mierze na terenie niezabudowanym.

- Obwodnica będzie przebiegać na południe od Babic – głównie przez nieużytki rolnicze, pola uprawne. O ile to możliwe, będzie omijać tereny leśne. A tam, gdzie przetnie las, powstaną specjalne „zielone” korytarze – wylicza Grzegorz Lipiec.

Podpisana dzisiaj na kwotę ponad 17 mln zł umowa z wykonawcą zakłada, że do 30 września 2018 roku powstanie obwodnica Babic o długości 4,8 km. Początek nowej trasy będzie zlokalizowany na zachód od Wygiełzowa, w miejscu istniejącego skrzyżowania DW 780 z droga powiatową nr 1014 (ul. Piłsudskiego), które będzie przebudowane na rondo. Na całej długości obwodnicy zaplanowano jeszcze dwa ronda: na przecięciu projektowanej obwodnicy z istniejącą DW 781 (ul. Zakopiańska) oraz na końcu obwodnicy tj. na włączeniu do istniejącej DW 780 (ul. Krakowska).
Już za dwa lata kierowcy będą mieli do dyspozycji jezdnię o szerokości 7m i dwa pasy ruchu, bezpieczne pobocza i odpowiednie oświetlenie. Wybudowane zostaną również dwa mosty – jeden nad potokiem Płazanka, drugi nad Zmornicą. Wzdłuż obwodnicy powstanie też droga serwisowa, a także system odwodnienia całej trasy.

Same prace budowlane wyniosą ponad 17 mln zł z czego 85 proc. pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Resztę środków dołożą Samorząd Województwa Małopolskiego i gmina Babice. Wykonawcą inwestycji jest SKANSKA S.A.

Warto podkreślić, że obwodnica Babic to kolejna ważna inwestycja drogowa w Małopolsce Zachodniej. Także dzisiaj, 7 października, zostanie podpisana umowa na rozbudowę dróg wojewódzkich: nr 948 Oświęcim – Kęty i nr 949 Brzeszcze – Osiek. A zaledwie dwa tygodnie temu, 23 września br., została zawarta umowa z wykonawcą obwodnicy Zatora i Podolsza.

opr. s/
Źródło biuru prasowe UMWM

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl