Niedziela, 22 grudnia | Imieniny: Honoraty, Zenona, Franciszki
18.09.2016 | Czytano: 339

Tomasz Gorczyk: Powoli małymi krokami idziemy do przodu

Wraz z nowym rokiem szkolnym w Nowym Targu ruszyła profesjonalna Akademia Piłkarska. Na jakiej zasadzie działa, z jakimi szkołami współpracuje, kim są jej trenerzy i dlaczego powstała akurat w Nowym Targu - opowiada trener Tomasz Gorczyk.

Tomasz Gorczyk: Powoli małymi krokami idziemy do przodu
Tomasz Gorczyk to rodowity Ślązak, wychowanek Piasta Gliwice. Karierę zawodniczą zakończył już w wieku juniora. Po ukończeniu studiów na Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach pracował jako trener w SWSM Promotor Zabrze, którego był też członkiem zarządu. W 2009 roku dzięki współpracy z Górnikiem Zabrze prowadzona przez niego drużyna z rocznika 1996 została przyłączona do klubu z Roosevelta. Z tym zespołem święcił swoje sukcesy. Największy to zeszłoroczne trzecie miejsce w Centralnej Lidzie Juniorów Starszych. Był też członkiem sztabu szkoleniowego pierwszej drużyny Górnika za czasów Adama Nawałki. Brał czynny udział przy tworzeniu struktur szkoleniowych i otwarciu Akademii Górnika. Ma duże doświadczenie w organizacji turniejów i obozów dla dzieci, i młodzieży. Jest stałym uczestnikiem konferencji szkoleniowych, w tym też tych o charakterze międzynarodowym. Współpracował m.in. z Schalke 04 Gelsenkirchen i Spartakiem Tarnawa (życiorys – tekst: Maciej Zubek).

Jak trener Gorczyk znalazł się na Podhalu? Otóż już od kilku lat, przyjeżdżając ze swoimi drużynami do naszego regionu, dostrzegał tu olbrzymi, acz niewykorzystany potencjał juniorskiej piłki. W końcu do współpracy zaprosili go działacze NKP Podhale, z którymi zdecydował się podjąć współpracę. I tak właśnie powstała Akademia Piłkarska Podhala, która w tym roku stawia swoje pierwsze kroki…

W końcu nadszedł pierwszy sezon dla Akademii Piłkarskiej Podhala. Są już jakieś konkretne cele na ten sezon oraz na najbliższą przyszłość?

Tomasz Gorczyk: Tak, bardzo się cieszymy, że ruszyły już rozgrywki ligowe, w których udział biorą drużyny Akademii, grające jako NKP Podhale. Podchodzimy spokojnie do tych rozgrywek. Cieszymy się, że mamy możliwość rywalizować z drużynami z naszego regionu, gdyż my również uczymy się specyfiki tych spotkań. Cele, które sobie wyznaczyliśmy we wszystkich kategoriach wiekowych to podnoszenie indywidualnych umiejętności zawodników.

Co sprawiło, że w Nowym Targu powstała w końcu Akademia Piłkarska?

- Celem powstania Akademii Piłkarskiej Podhala było wyjście naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców Podhala. W tym rejonie znajduje się dużo zdolnych piłkarzy – kiedy pracowałem jeszcze w Górniku Zabrze często z tego regionu pozyskiwaliśmy zawodników. Osoby zarządzające w klubie, jak i w mieście zaprosiły mnie do współpracy i stąd powstał pomysł utworzenia profesjonalnej Akademii Piłkarskiej, aby stworzyć możliwość łączenia nauki i gry w piłkę, opierając szkolenie o klasy sportowe, nie zmieniając jednak miejsca zamieszkania zawodników.

Czym Akademia ma różnić się od normalnego klubu piłkarskiego?

- Akademia jest częścią klubu piłkarskiego. Ponadto dajemy możliwość trenowania zawodnikom z różnych klubów bez zmiany przynależności klubowej. Tak wygląda obecnie klasa sportowa juniorów młodszych w Liceum im. Seweryna Goszczyńskiego. Akademia, która powstała przy klubie NKP Podhale daje zawodnikom możliwość uczestnictwa w treningach pięć razy w tygodniu. Spotkałem się z sytuacją, że juniorzy w różnych klubach trenują tylko dwa lub trzy razy w tygodniu, a my oferujemy aż pięć jednostek treningowych plus mecz.

Wraz z powołaniem do życia Akademii, powstały trzy klasy sportowe. Może Pan opowiedzieć o nich coś więcej?

- Celem szkolenia dzieci i młodzieży w Akademii jest stworzenie możliwości łączenia nauki z grą w piłkę nożną w klasach sportowych, jak ma to na przykład miejsce w akademiach klubów ekstraklasowych i profesjonalnych szkołach sportowych. Akademia Piłkarska Podhala stworzyła taką możliwość i w tym roku powstały trzy klasy sportowe. Klasa I w Liceum im. Seweryna Goszczyńskiego, klasa I gimnazjalna przy współpracy z klubem Górale Nowy Targ oraz klasa IV w Szkole Podstawowej nr 11. Kiedyś padło pytanie po co narażać rodziców na dodatkowe koszty związane z internatem i dojazdem zawodników z naszego regionu do innych miast, jak i wyjazdem spoza miejsca zamieszkania, gdzie szkolenie oparte jest również o klasy sportowe, jak i Szkoły Mistrzostwa Sportowego. Dlatego też chcieliśmy stworzyć alternatywę dla zawodników i rodziców. Obecnie uczniowie i ich rodzice mają możliwość skorzystania z profesjonalnego szkolenia tu, na miejscu, bowiem nasz system szkolenia jest oparty o Narodowy Model Gry PZPN.

W kategorii orliki, młodzicy oraz juniorzy młodsi Podhale wystawiło po dwie drużyny: jedną młodszą, drugą starszą. Skąd taka decyzja?

- Tak zgada się – wystawiliśmy po dwie drużyny w różnych kategoriach wiekowych, przez co chcieliśmy stworzyć możliwość prawidłowego rozwoju wszystkim zawodnikom. Nasze drużyny grające w I lidze są w większości w swoim roczniku, natomiast w II lidze grają zawodnicy o rok młodsi, co w przyszłości będzie procentować. Nie jest u nas priorytetem wygrywanie meczy, lecz prawidłowe szkolenie i indywidualny rozwój zawodnika.

Nie zgłoszono jednak do rozgrywek juniorów starszych oraz trampkarzy starszych. Dlaczego?

- Zgadza się. Nie zgłosiliśmy juniorów starszych ze względu na przesunięcie tych zawodników do drużyny rezerw naszego klubu (A klasa). W mojej ocenie jest to w chwili obecnej zdecydowanie korzystniejsze rozwiązanie. Wszystko po to, aby zawodnicy ci rozwijali się jak najlepiej i mieli już teraz możliwość gry z seniorami. Trampkarzy starszych z kolei przesunęliśmy do drugiej drużyny juniorów młodszych, gdzie mają oni możliwość rywalizacji z zawodnikami o rok czy dwa lata starszymi. Drużyna trampkarzy w Akademii występuje z kolei w rozgrywkach PPPN jako Górale Nowy Targ. Taką strategię pracy z trampkarzami ustaliliśmy wspólnie z zarządem.

Co więc wydaje się być na ten moment najcięższe w tworzeniu Akademii, a co napawa optymizmem?

- Jak wiadomo początki zawsze są ciężkie, ale powoli małymi krokami idziemy do przodu. Wszyscy uczymy się specyfiki pracy w klasach sportowych, a jak wiadomo Akademia ściśle współpracuje z placówkami oświatowymi. Na pewno optymistyczne jest to, że jest tu bardzo zdolna młodzież i bardzo zdolne dzieci. Powstała również możliwość częstego trenowania bez zmieniania miejsca zamieszkania i to na pewno jest duży plus.

Jakich trenerów posiada Akademia, z kim współpracuje, jak szkoli swoje kadry?

- Na chwilę obecną w Akademii jest 11 trenerów i na pewno będziemy chcieli zatrudnić kolejnych szkoleniowców. Wszyscy trenerzy pracujący w Akademii posiadają kwalifikacje trenerskie UEFA C, UEFA B, UEFA A i UEFA ELITE. W mojej ocenie kadra szkoleniowa jest na dobrym poziomie, a każdy z trenerów podnosi swoje kwalifikacje. Obecnie jesteśmy po szkoleniu ProTrainUp i jesteśmy na etapie wprowadzenia tego systemu w życie. Mamy swój dedykowany program pracy, na którym również będziemy opierać szkolenie. My jako Akademia cały czas zapraszamy wszystkich do współpracy. Jesteśmy już po rozmowach z kilkoma klubami z regionu, które takową współpracę będą z nami tworzyć. Chcemy również współpracować z klubami spoza regionu, czyli z całej Polski oraz zza granicy.

Jak zachęciłby Pan rodziców do tego, by zapisali swoje dziecko na treningi do Akademii Piłkarskiej Podhala?

- Myślę, że dużo już zostało powiedziane wcześniej. Wszystkie zajęcia są otwarte i każdy może przyjść je zobaczyć, uczestniczyć w nich i poznać jak funkcjonuje Akademia. Posiadamy dobrą bazę szkoleniową, chcemy sumiennie pracować i dążymy do tego, żeby była to w pełni profesjonalna Akademia. Mamy bardzo dobrą organizację pracy w klubie, stworzony swój system szkolenia, wykwalifikowaną kadrę szkoleniową i cel, jakim jest przygotowanie zawodnika do gry na jak najwyższym poziomie.

Rozmawiał Jakub Udziela
Źródło materiał prasowy

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl