Zobacz więcej
Trasa S7 na odcinku od węzła Igołomska do granicy z woj. świętokrzyskim, będzie miała 56 kilometrów długości. Na razie w miejscu budowy trwają wykopaliska archeologów. Archeolodzy pracują od niespełna pół roku m.in. przy Igołomskiej i w Krzesławicach.
Zespół, który liczy ponad stu badaczy działa wyłącznie na terenie prywatnych działek, których właściciele wyrazili zgodę na wykopaliska. Ekipie udało się odkryć m.in. dwa szkielety z epoki neolitu czy naczynia i przedmioty użytkowe m.in. z epoki brązu.
Na stanowisku przy Igołomskiej znaleziono naczynia i przedmioty użytkowe z epoki neolitu. Najcenniejszym znaleziskiem są jednak dwa groby, pierwszy pochodzi z neolitu - V tysiąclecie p.n.e., drugi z epoki brązu - II tysiąclecie p.n.e. oraz dwa ludzkie szkielety datowane na epokę brązu.
Archeolodzy pracują także w Krzesławicach, gdzie udało się znaleźć narzędzia użytkowe z epoki kamienia łupanego.
Dzisiaj grupę dziennikarzy po tym terenie na stanowiskach Kraków Krzesławice 41 oraz w Krakowie Mogile 56 oprowadzał Łukasz Skolasiński – kierownik badań archeologicznych z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Tomasz Cichocki