Sobota, 30 września | Imieniny: Honoriusza, Wery, Hieronima
01.09.2016 | Czytano: 1

Małopolska przekazała dodatkowe 3 mln zł na obwodnicę zachodnią Nowego Sącza

Zarząd Województwa Małopolskiego zadecydował o zwiększeniu aż o 3 mln zł dofinansowania z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na wybudowaną obwodnicę zachodnią Nowego Sącza. Aneks do umowy przekazali staroście nowosądeckiemu Markowi Pławiakowi marszałek Małopolski Jacek Krupa i członek zarządu województwa Leszek Zegzda.

Władze Małopolski zadecydowały o zwiększeniu dofinansowania dla jednej z najważniejszych inwestycji infrastrukturalnych na Sądecczyźnie – zachodniej obwodnicy Nowego Sącza. Przekazany dziś aneks gwarantuje, że poziom dofinansowania z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2007-2013 wzrośnie do 92,55% wydatków kwalifikowalnych - czyli do 36 mln 770 tys. zł. Całość inwestycji opiewała na 44 mln 726 tys. zł – pozostałe prawie 8 mln zł podzielone zostało pomiędzy budżet województwa oraz budżet powiatu.

Dodatkowe pieniądze, które zarząd województwa dołożył do inwestycji, udało się zaoszczędzić w trakcie rozliczeń poprzedniej perspektywy finansowej: - Nie mieliśmy wątpliwości, że zaoszczędzone środki warto przekazać na Sądecczyznę, w odpowiedzi na wniosek władz powiatu. W czasie realizacji inwestycji okazało się, że wzrosła część kosztów dotycząca wypłaty odszkodowań mieszkańców. Dodatkowe 3 mln zł pójdzie właśnie na ten cel - mówi marszałek Jacek Krupa. - Obwodnica zachodnia Nowego Sącza wpisała się w realizowany przez władze województwa największy w historii program budowy dróg w naszym regionie. W ostatnich latach wybudowaliśmy aż 15 obwodnic, a w najbliższym czasie zaplanowaliśmy powstanie 14 kolejnych – dodaje Jacek Krupa.

Jak dodaje Leszek Zegzda z zarządu województwa, zachodnia obwodnica Nowego Sącza była długo oczekiwaną inwestycją dla Sądeczan. Ma ona nie tylko kluczowe znaczenie jeśli chodzi o rozładowanie ruchu w stolicy subregionu, ale również ułatwia dojazd do terenów inwestycyjnych w Chełmcu czy Podegrodziu. - To jednak nie koniec inwestycji województwa w tym subregionie: tylko w Małopolskim Planie Inwestycyjnym na transport i drogi na Sądecczyźnie zaplanowaliśmy 326,8 mln zł – zapowiada Leszek Zegzda.

Z kolei starosta nowosądecki Marek Pławiak dziękował zarządowi województwa za owocną współpracę przy tej istotnej dla regionu inwestycji.Przypomnijmy, że w ramach Małopolskiego Planu Inwestycyjnego w całym regionie zaplanowano także rozbudowę 274 km dróg wojewódzkich, modernizację 84 km już istniejących, a całość wydatków na inwestycje transportowe w Małopolsce wynosi 2,4 mld złotych.

Zachodnia obwodnica Nowego Sącza powstała w niespełna pół roku dzięki determinacji władz Małopolski oraz powiatu nowosądeckiego, który był inwestorem zadania. Obwodnica, przejezdna od końca ubiegłego roku, ma długość 6,03 km, szerokości jezdni 7,0 m – 2 pasy ruchu wraz poboczami, chodnikami – 1,24 km, skrzyżowaniami z drogą powiatową i drogami gminnymi, zjazdami i drogami serwisowymi. Wykonawcą robót była firma STRABAG.

opr. s/

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl