Poniedziałek, 11 grudnia | Imieniny: Damazego, Waldemara, Artura
10.08.2016 | Czytano: 47

50. Sabałowe Bajania rozpoczęte w deszczu (zdjęcia)

BUKOWINA TATRZAŃSKA. Jubileuszowe 50. Sabałowe Bajania rozpoczęły się od paradnego przejazdu przez miejscowość. Jego uczestnicy zajechali w szpalerze parasoli pod Dom Ludowy przemoczeni do suchej nitki.

Pogoda popsuła nieco otwarcie Bajań, które w tym roku mają wyjątkowo uroczysty charakter, bo obchodzą złoty jubileusz. Festiwal Folkloru Polskiego Konkurs Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków, Drużbów i Starostów Weselnych jak co roku przyciągnął pod Tatry regionalistów z całej Polski. Podczas oficjalnego otwarcia w Domu Ludowym witali ich i pozdrawiali dyrektor Bukowiańskiego Centrum Kultury Bartłomiej Koszarek, prezes zarządu głównego Związku Podhalan Andrzej Skupień, wójt gminy Bukowina Tatrzańska Stanisław Łukaszczyk oraz Monika Wiejaczka z Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie.Oprócz codziennych przesłuchań konkursowych, w Domu Ludowym i na scenie plenerowej pod Termami Bukowina odbywać się będą koncerty. Dziś o godz. 20 wystąpi zespół KRYWAŃ, w czwartek MEGITZA-TRIO, w piątek kabaret TRUTEŃ, a w sobotę zespół GOLEC uORKIESTRA.

Głównym wydarzeniem Sabałowych Bajań będzie sobotnia Sabałowa Noc pod bukowiańskimi termami, której towarzyszyć będzie ceremonia pasowania na Zbójnika, nadanie honorowego tytułu Wiyrchowyj Orlicy, rozpalenie watry i pokaz sztucznych ogni.

r/ zdjęcia Robert Miśkowiec

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl