Niedziela, 22 grudnia | Imieniny: Honoraty, Zenona, Franciszki
31.07.2016 | Czytano: 150

Zmiany na dworcu i w ruchu pociągów

Od niedzieli 31 lipca od godz. 14.00 do 1 sierpnia do godz. 14.00 z powodu wzmożonego ruchu zmianie ulegnie organizacja dojścia na perony Dworca Głównego. Pracownicy PKP proszą o wcześniejsze zakupienie biletu i zapoznanie się ze zmianami. Osoby niepełnosprawne mogą liczyć na pomoc pracowników dworca w dojściu na perony - informuje serwis pope2016.com.

Zmiany na dworcu i w ruchu pociągów
Do wejścia na perony będą prowadzić dwie specjalne strefy buforowe, w których będą się gromadzić grupy wraz z przewodnikami. Strefa dojścia do peronów I, II, III znajdować się będzie przy Hotelu Ibis, natomiast na perony IV, V na placu Jana Nowaka Jeziorańskiego (przy starym budynku dworca). Oprócz wyznaczonych stref wszystkie dojścia na dworzec są zamknięte.

Z peronów I, II, III pociągi odjadą w stronę Trzebini, Katowic, Lotniska Balice, Wieliczki, Tarnowa, Rzeszowa i Przemyśla, a z peronów IV i V w stronę Miechowa, Sędziszowa, Częstochowy, Warszawy i Gdańska.

Dla podróżnych, którzy się zagubili lub nie zdążyli na pociąg, będą podstawione dodatkowe składy, które odwiozą ich do domu. Przewoźnik zapewnia, że organizowanie odjazdów potrwa do odesłania ostatniego pasażera.

- Podróżnych będzie liczyć specjalna maszyna, bo na peron wpuścimy tylko tyle osób, ile jest w stanie wejść do pociągu. Ale nie ma obaw, że zorganizowane grupy zostaną rozdzielone, proszę się nie bać – poinformował Jarosław Oniszczuk, członek zarządu PKP Intercity S.A.


Osoby niepełnosprawne mogą liczyć na pomoc pracowników dworca w dojściu na perony.

PKP apelują o słuchanie komunikatów i uważne obserwowanie telebimów umieszczonych przed dworcem. Będzie też możliwość skorzystania z pomocy mobilnych informatorów ubranych w pomarańczowe koszulki z literą „i” na plecach. Dodatkowe informacje są dostępne na stronach http:/www.kolejsdm.pl/, http://www.intercity.pl/ oraz http:/www.pkp.pl/.

Działa również infolinia pod nr tel. 19 757 lub + 48 22 39 19757 – dla abonentów zagranicznych.

Pracownicy PKP stworzyli pięć zasad gwarantujących sprawny wyjazd pielgrzymów. Trzeba dokładnie sprawdzić stację i godzinę wyjazdu oraz przybyć na stację godzinę przed odjazdem, by spokojnie przejść przez system bezpiecznych dojść.

Należy utrzymywać kontakt z przewodnikiem grupy, który prowadzi na perony oraz słuchać poleceń organizatorów dotyczących bezpieczeństwa, przechodzenia i zachowania. Do pociągu trzeba wsiadać szybko i sprawnie, aby kolejni pielgrzymi mogli pojechać do domu.

Zmianom ulegnie również sposób opuszczania dworca, skąd wychodzić się będzie wyłącznie w stronę ul. Bosackiej. Nie będzie też możliwości bezpośredniej przesiadki na dworcu Kraków Główny. Podróżni, którzy przyjadą na dworzec, aby jechać dalej, będą musieli również przejść odprawę w strefach buforowych.

Przygotowany na potrzeby ŚDM rozkład jazdy zakłada czasowe wyłączenie wybranych stacji z obsługi pociągów. Od 30 lipca do 1 sierpnia do godz. 12.00 czasowo wyłączone z obsługi pociągów będą stacje Kokotów i Węgrzce Wielkie. Czasowo 31 lipca i 1 sierpnia wyłączona z użytkowania będzie też stacja Kraków-Zabłocie.

- Szacuje się, że liczba pielgrzymów wracających do domu będzie wynosić 400 tys. Pociągi będą odjeżdżać w odstępach od siedmiu do kilkunastu minut, dlatego sprawne przemieszczanie się podróżujących jest tak istotne – mówi Ireneusz Merchel, prezes PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. – Jest to więcej niż planowaliśmy, ale jesteśmy na to przygotowani – dodaje.

Na ŚDM uruchomiono rekordową liczbę 780 pociągów. To więcej niż podczas EURO 2012. Dodatkowo wypożyczono składy z Czech.

zdj. KGP
Źródło media.pope2016

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl