Wtorek, 03 października | Imieniny: Teresy, Józefy, Heliodora
19.06.2016 | Czytano: 2

Wystawa „Bronisław Piłsudski – niezwykły brat Marszałka” (zdjęcia)

ZAKOPANE. Muzeum Tatrzańskie zaprasza na wystawę „Bronisław Piłsudski – niezwykły brat Marszałka”. Ekspozycja przygotowana została przez Lesława Dalla z okazji przypadającej 2 listopada 150 rocznicy urodzin polskiego etnografa.

Muzeum Tatrzańskie zaprasza na wystawę „Bronisław Piłsudski – niezwykły brat Marszałka”. Ekspozycja przygotowana została przez Lesława Dalla z okazji przypadającej 2 listopada 150 rocznicy urodzin polskiego etnografa.

Bronisław Piłsudski za udział w spisku mającym na celu zamach na cara Aleksandra skazany został przez władze rosyjskie na karę śmierci, zamienioną później na 15 lat zesłania. Przebywając na Sachalinie - wyspie na Oceanie Spokojnym zwanej Wyspą Katorżników - zainteresował się kulturą rdzennej ludności. Jako naukowiec samouk badał życie, język, obyczaje i tradycje ginących plemion - Ajnów, Niwchów i Oroków. Dzięki jego pracy można było stworzyć podstawę ważnych badań etnologicznych i językowych.

Przebywając z przerwami w Zakopanem (w latach 1906-1914), zaangażował się w prowadzenie badań nad folklorem Podtatrza. W tym celu powołał Sekcję Ludoznawczą przy Towarzystwie Tatrzańskim (1911 r.). Wniósł również wkład w rozwój Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem. Juliusz Zborowski, wieloletni dyrektor tej placówki, widział w Bronisławie Piłsudskim pierwszego na Podhalu nowoczesnego etnografa, wybitnego muzealnika i pioniera badań etnograficznych prowadzonych na Podhalu i dla Podhala.

Na wystawie w Willi Oksza prezentowane są trzy bloki tematyczne: „Kolekcja etnograficzna Bronisława Piłsudskiego w Muzeum Tatrzańskim”, „Wśród Ajnów” oraz „Zakopiańskie lata Bronisława Piłsudskiego (1906-1914)”

Wystawę oglądać można do 13 listopada

pk/ zdj. Piotr Korczak

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl