Niedziela, 22 grudnia | Imieniny: Honoraty, Zenona, Franciszki
27.05.2016 | Czytano: 170

Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie

Podczas zwiedzania Częstochowy obok klasztoru na Jasnej Górze warto odwiedzić znajdujące się w nowoczesnym budynku muzeum , które usytuowane jest 5 km od klasztoru Paulinów. Twórcą muzeum i zarazem jego dyrektorem jest Krzysztof Witkowski.

Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie
Muzeum powstało dzięki wielkiej pasji i niespożytej energii prezesa firmy President Electronics Poland, wspieranego w swoim działaniu przez współwłaścicieli firmy Groupe President Electronics z Francji.

Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II jest votum ofiarowanym Królowej Polski w podziękowaniu za dar zdrowia po przebytym udarze szefa firmy i hołdem złożonym najwybitniejszemu z Polaków - Karolowi Wojtyle - Papieżowi, który z radością przybywał jako pielgrzym do Jasnogórskiej Pani.

Twórca wraz ze swoją rodziną i współpracownikami włożyli wiele inwencji w sposób ekspozycji zbiorów, na który składa się m.in. niekonwencjonalne oświetlenie kolekcji (ponad dwadzieścia dwa tysiące punktów świetlnych). Atrakcyjność ekspozycji podnoszą także nowoczesne środki audiowizualne. Prezentowany zbiór zawiera ponad 5500 eksponatów. 1 500 to monety z wizerunkiem polskiego papieża.

Jedną z ozdób ekspozycji jest moneta o nominale 200 tysięcy zł, z roku 1987, wydana w zaledwie 5 egzemplarzach oraz moneta pochodzącą z Haiti, z 1983 r.

Największe z prezentowanych monet mają średnicę 140 mm, a masę nawet kilograma. Najmniejsze - są złote, o masie pół grama.

Obejrzeć możemy tutaj monety wykonane wszelkimi, znanymi technikami, w najróżniejszych kruszcach: ze złota, srebra, miedzi, ołowiu, aluminium, brązu, mosiądzu, cyny i innych materiałów.

Kolejnym skarbem muzeum jest kolekcja medali. Cechują się one zresztą znacznie większą dowolnością formy i materiału, aniżeli podlegające ograniczeniom prawnym monety.

Wśród medali znajdziemy medale pielgrzymkowe - bite z okazji kolejnych papieskich pielgrzymek i wręczane dygnitarzom, przywódcom państwowym, korpusowi dyplomatycznemu oraz ludziom zasłużonym. Takich medali w zbiorach muzealnych jest 49 sztuk i są to autentyczne relikwie, ponieważ wręczał je osobiście papież Jan Paweł II.

Kolejna grupa medali to medale annualne, wydawane w celu upamiętnienia każdego roku pontyfikatu urzędującego papieża. Przykładowo po zamachu na Papieża Jana Pawła II powstał egzemplarz o nieregularnym kształcie mający imitować kulę odbitą od bruku (kula ta była inspiracją twórcy). Ostatniej, dwudziestej siódmej edycji, Jan Paweł II już nie doczekał. 26 medali (za każdy rok pontyfikatu) zgodnie z panującym zwyczajem, złożono w trumnie Papieża tuż przed jej zamknięciem. Niektóre z prezentowanych medali należą do szczególnych rarytasów, gdyż istnieją jedynie w dwóch egzemplarzach. Wśród prezentowanych w muzeum monet i medali, znawcy tematu rozpoznają także kolekcję Pana Wojciecha Grabowskiego.

Do prezentacji eksponatów wykorzystano najnowocześniejsze środki audiowizualne, mające na celu podniesienie atrakcyjności zwiedzania i przybliżenie tego szczególnego rodzaju dzieł sztuki zwiedzającym.

Obok tytułowych niejako monet i medali, w muzeum zgromadzono inne pamiątki związane z osobą Jana Pawła II. Należy do nich zbiór znaczków pocztowych, a także zdjęcia i obrazy.

Muzeum mieści się w nowoczesnym budynku firmy President Electronics Poland, gdzie znajduje się także scena muzyczna z profesjonalnym nagłośnieniem i oświetleniem.

Nieprzerwanie od 18 marca 2012 roku w Muzeum odbywają się Dni Papieskie.”Z Janem Pawłem II ku przyszłości”. W trakcie tych cyklicznych comiesięcznych spotkań wybitne osobistości świeckie i duchowne wspominają twórczość i dokonania Jana Pawła II.

Od początku istnienia Muzeum prowadzi szeroką działalność kulturalną, edukacyjną Współpracuje z liczącymi się instytucjami, organizuje spotkania z ciekawymi ludźmi, odbywają się koncerty, wystawy i akcje charytatywne.

Tomasz Cichocki i mat. promocyjne Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl