Czwartek, 05 października | Imieniny: Igora, Apolinarego, Placyda
24.05.2016 | Czytano: 1

20 tys. zł dla badaczy i miłośników lokalnych tradycji

Do 15 czerwca br. można zgłaszać kandydatów do Nagrody Województwa Małopolskiego im. Romana Reinfussa, która jest przyznawana za wybitne osiągnięcia w dziedzinie zachowania lokalnej tożsamości kulturowej w naszym regionie. Zwycięzców poznamy w lipcu. Pula środków na nagrody wynosi w sumie 20 tys. zł.

Znasz twórców, badaczy czy miłośników małopolskiego dziedzictwa lokalnego, którzy poświęcają się zupełnie zachowaniu pamięci o tych tradycjach? Pielęgnują dawne zwyczaje, gwarę, utrwalają dorobek lokalnych społeczności czy ginących zawodów? Zgłoś ich do piątej edycji Nagrody Województwa Małopolskiego im. Romana Reinfussa.

- Od kilku lat wokół niezwykłej postaci profesora Romana Reinfussa, wybitnego znawcy i miłośnika lokalnych kultur, budujemy jak najlepszą atmosferę dla ambitnych projektów z tej dziedziny. Promujemy dorobek lokalnych społeczności, przyczyniamy się do zachowania pamięci o ich zwyczajach. Nie mam wątpliwości, że taka nagroda w Małopolsce – województwie tak mocno zakorzenionym w tradycji i folklorze – musiała powstać – podkreśla Leszek Zegzda, członek Zarządu Województwa Małopolskiego odpowiedzialny m.in. za sprawy ochrony dziedzictwa kulturowego.

Wnioski o nagrodę składać mogą do 15 czerwca br.: instytucje i organizacje pozarządowe realizujące zadania statutowe w szczególności w sektorze kultury, oświaty, ochrony i opieki nad zabytkami; instytucje kultury; szkoły i uczelnie wyższe; kościoły i związki wyznaniowe; organy gminy, powiatu, województwa, jednostki organizacyjne administracji publicznej oraz sami członkowie kapituły nagrody. Szczegółowe informacje, regulamin oraz wzór wniosku są dostępne tutaj.

Nagroda jest przyznawana w trzech stopniach. Zdobywca I nagrody otrzymuje 10 000 zł, drugiej – 6 000 zł, a trzeciej – 4 000 zł. Laureatów wybiera kapituła złożona z wybitnych ekspertów w dziedzinie etnografii i kultury.

Przypomnijmy, że patron nagrody – prof. Roman Reinfuss – urodził się 27 maja 1910 r., a zmarł 26 września 1998 r. w Krzywaczce pod Krakowem. Był wybitnym etnografem i badaczem sztuki ludowej, związanym swoją twórczością naukową z góralszczyzną karpacką, a w szczególności z Łemkowszczyzną.

UMWM, opr.s/ zdj. Piotr Korczak

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl