Kliszczacy mają swoją tradycję i kulturę, które warto pielęgnować i promować na zewnątrz, ponieważ tradycja tak jak i kultura, zawiera zarówno elementy krakowskie jak i zakopiańskie.
Imprezie zawsze towarzyszy wystawa rękodzieła ludowego, twórców regionalnych z gmin Pcimia, Tokarni i Lubnia. Impreza składa się z występów regionalnych zespołów kliszczackich, które (oprócz innych zespołów gościnnych na danej imprezie) prawie co roku w tym samym składzie uświetniają to święto, są to: Pcimianie, Kliszczacy, Zagórzanie z Lubnia, Zespół Regionalny ze Słowackiej Brezy, Orkiestra Dęta ze Skomielnej Czarnej oraz gość wieczoru, który zawsze stanowi pewien element niespodzianki w tym roku na kliszczackiej scenie będą gościli „BRATHANKI”.
Po raz pierwszy impreza wystartowała 25 lipca 2004 r., druga edycja miała miejsce 24 lipca 2005 r. i z całą pewnością można stwierdzić, iż z roku na rok cieszy się coraz większym powodzeniem.
Święto Kliszczaka bardzo szybko wpisało się na stałe do kalendarza imprez w gminie Pcim – obecnie stanowi jego główny punkt.
opr. s/
12.07.2011 | Czytano: 104
Święto Kliszczaka (24 lipca)
Święto Kliszczaka jest to impreza plenerowo - folklorystyczna, nawiązująca do tradycji i obyczajów grupy etnicznej Kliszczaków (górali myślenickich) zamieszkujących kilka gmin: Pcim, Tokarnie i Lubień na terenie Beskidu Średniego – Makowskiego.
Źródło Wrota Małopolski
Komentarze
Reklama