Festiwal odbywał się po raz pierwszy w wyremontowanej Pijalni Głównej, w Starym Domu Zdrojowym, w kościołach w Krynicy i Tylicza oraz w Hotelu Czarny Potok & SPA, gdzie po raz pierwszy w historii festiwalu zaprezentowano przedstawienia dla najmłodszych.
Aby festiwal mógł się odbywać przygotowywało go 500 osób, w tym przed publicznością wystąpiło około 350 artystów, w tym 50 solistów, śpiewaków, 4 orkiestry, 2 balety i chór.
Na festiwalu wykonano łącznie około 260 utworów, nie liczą c piosenek i arii w spektaklach, w tym podczas głównych koncertów wieczornych – 150, w kościołach – 60, natomiast w Klubie Festiwalowym – ok. 40.
8 artystów – śpiewaków wykonało 8 hejnałów, na które składały się najpopularniejsze piosenki z repertuaru Jana Kiepury.
We wszystkich festiwalowych wydarzeniach udział wzięło około 11 tysięcy osób, w tym około 6000 słuchaczy koncertów wieczornych, w koncertach kościelnych i w przedstawieniach dla dzieci łącznie wzięło udział około 1,5 tysięcy osób, a projekcje filmowe obejrzało w granicach 250 widzów.
Tyle cyfry. Nie to jest jednak najważniejsze w festiwalowym życiu. Najważniejsze były duchowo – muzyczne przeżycia zarówno publiczności, ale także występujących artystów, którzy w wykonawstwo prezentowanych utworów wkładali cale swoje serce i posiadaną wirtuozerię, co doceniała festiwalowa publiczność gorącymi i gromkimi oklaskami na stojąco domagając się bisów, od często już wykończonych, ale szczęśliwych z docenienia ich pracy artystów.
A o tym, że festiwal cieszy się ogromnym zainteresowaniem jego fanów świadczyły pytania do pracowników biura 49. Festiwalu im. Jana Kiepury o datę kolejnego, 50. Festiwalu im. Jana Kiepury, a nawet już o jego festiwalowy program.
Niektórzy, czego byłem osobiście świadkiem chcieli już rezerwować miejsca na przyszłoroczne koncerty, który odbędzie się w dniach od 13 do 30 sierpnia 2016 r., a dzień 15 sierpnia, czyli 50. Rocznica śmierci Jana Kiepury będzie dniem szczególnym przyszłorocznego festiwalu.
Tekst i zdj. Henryk Janusz Olkiewicz
Reklama