Niedziela, 22 grudnia | Imieniny: Honoraty, Zenona, Franciszki
20.05.2009 | Czytano: 230

20. rocznica wyborów parlamentarnych 4 czerwca 1989 w Małopolsce

Wystawa, debata, koncert - 19 maja w Krakowie odbyły się obchody 20. rocznicy wyborów parlamentarnych 4 czerwca 1989 w Małopolsce, zorganizowane przez Jerzego Millera, wojewodę małopolskiego.

20. rocznica wyborów parlamentarnych 4 czerwca 1989 w Małopolsce
20 lat temu Polacy głośno wypowiedzieli swoje zdanie, zmieniając bieg historii. 4 czerwca 1989 roku zapisał się w dziejach naszego kraju jako „dzień końca komunizmu”. Dorosłym Małopolanom chcieliśmy przypomnieć ówczesny gorący okres, a młodym mieszkańcom naszego regionu przybliżyć czasy, które dla nich stanowią już historię.

Na zaproszenie wojewody do Krakowa przyjechali prezydent Lech Wałęsa i premier Tadeusz Mazowiecki. Na Wawelu spotkali się z członkami Małopolskiego Komitetu Obywatelskiego "Solidarność", a w Auditorium Maximum - ze studentami krakowskich uczelni. Wzięli również udział w spotkaniu organizowanym przez Polską Akademię Umiejętności.

Pieśni Jacka Kaczmarskiego w nowych aranżacjach można było posłuchać podczas koncertu na Rynku Głównym. Gwiazdą wieczoru była Patrycja Kaczmarska wraz z zespołem „Trio Łódzko-Chojnowskie”. Koncert poprowadził Jacek Fedorowicz. Piosenki słynnego barda zaśpiewali również młodzi wykonawcy: Adam Leszkiewicz, Michał Mańka i Łukasz Jęcek i zespół „Karmaniola”.
Ciekawa była też sama scenografia koncertu - aranżację sceny przygotowali studenci krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, wykorzystując elementy plakatów wyborczych z roku 1989.

Fascynująca wycieczkę do przeszłości można odbyć, oglądając wystawę dokumentalną na placu św. Idziego.
Archiwalne zdjęcia z kampanii wyborczej, plakaty i ulotki wyborcze, a także biuletyny wyborcze „Solidarności” wybrali na wystawę krakowscy studenci. - Chcieliśmy spojrzeć na tamte czasy oczami młodych ludzi - zaznacza Jerzy Miller. - Byłem ciekaw, co dla nich będzie najważniejsze w obrazach sprzed dwudziestu lat. Patrząc na zdjęcia, które wybrali, myślę, że zwrócili uwagę przede wszystkim na entuzjazm, jaki cechował kampanię wyborczą 1989. Na fotografiach można zobaczyć nie tylko głównych bohaterów ówczesnych wydarzeń - studenci wybrali też zdjęcia oddające gorącą atmosferę kampanii, prowadzonej np. z dachu żuka czy w sklepie z nabiałem. Wystawę można oglądać do 4 czerwca.

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl