Niedziela, 22 grudnia | Imieniny: Honoraty, Zenona, Franciszki
17.02.2015 | Czytano: 132

Starosta Krakowski Józef Krzyworzeka w rozmowie z Malopolskaonline analizuje tegoroczny budżet

- Pomagamy lobbować za rzeczywistym wprowadzeniem drogi S7 do zadań drogowych finansowanych w latach 2015- 2020 z budżetu państwa z udziałem środków unijnych. W tej chwili trwają konsultacje decyzji środowiskowej. Z chwilą powstania tej trasy powstaną dwa węzły komunikacyjne na jej skrzyżowaniach z drogami powiatowymi, w Zastowie i Widomej - mówi starosta Krzyworzeka.

Starosta Krakowski Józef Krzyworzeka w rozmowie z Malopolskaonline analizuje tegoroczny budżet
Starosta Krakowski Józef Krzyworzeka w rozmowie z Malopolskaonline analizuje tegoroczny budżet


Tegoroczny budżet jest z nadwyżką. Oznacza to, że są „dodatkowe” środki. Na co zostaną wydane?

- W tym roku mamy prawie dwukrotnie więcej pieniędzy na drogi. W znacznej części przeznaczymy je na remonty i modernizacje dróg w poszczególnych gminach. Będziemy je wydawać w ścisłym porozumieniu z wójtami i z ich udziałem finansowym. W zasadzie zostały już zawarte stosowne porozumienia, to pozwoli na pozyskanie z budżetów gmin dodatkowych ok. 6 mln. zł. Trzy miliony z budżetu państwa trafi na remont drogi w Sułoszowej i Wielmoży na tzw. schetynówkę. Drugim ważnym kierunkiem zagospodarowania tej nadwyżki będzie sfinansowanie naszych projektów, z którymi chcemy występować o pieniądze unijne.

Podobno zmieni się funkcjonowanie administracji.

- Zgadza się, wszyscy chcący uzyskać prawo jazdy będą to mogli zrobić bliżej miejsca zamieszkania. Mam na myśli zmianę zakresu funkcjonowania Wydziału Komunikacji w Krzeszowicach i Skawinie. Do tej pory kierowcy mogli tam tylko rejestrować swoje samochody, teraz będziemy również obsługiwać procedury związane z uzyskaniem uprawnień do kierowania pojazdami (praw jazdy) . Nie będzie tym się zajmował jak dotychczas tylko Wydział Komunikacji w Węgrzcach.

A jeśli o sprawach komunikacyjnych mowa, o „pomstę do nieba woła” droga na Warszawę z Krakowa, zakorkowana zawsze w godzinach szczytu.

- Pomagamy lobbować za rzeczywistym wprowadzeniem drogi S7 do zadań drogowych finansowanych w latach 2015- 2020 z budżetu państwa z udziałem środków unijnych. W tej chwili trwają konsultacje decyzji środowiskowej. Z chwilą powstania tej trasy powstaną dwa węzły komunikacyjne na jej skrzyżowaniach z drogami powiatowymi, w Zastowie i Widomej. Musimy przewidywać znaczne zwiększenie ruchu na naszych drogach w tym rejonie. To wymaga ich modernizacji.

Co roku powiat krakowski nawiedzają ulewne deszcze. Boimy się powodzi obawiając się o stan zabezpieczeń przeciwpowodziowych.

- Dużo zrobiliśmy już jeśli chodzi o tę kwestię. Wszystkie zagrożone miejsca wokół rzek przepływających przez powiat są w trakcie opracowywania koncepcji zabezpieczeń przeciwpowodziowych. Najdalej posunięte prace projektowe dotyczą całego dorzecza Skawinki i Rzepnika oraz stanowisk pompowych w gminach Liszki i Czernichów zabezpieczających te gminy położone wzdłuż Wisły. Te zadania wpisane zostały do wykonania w krajowych „Planach Ryzyka Powodziowego”.

Ostatnia sprawa to pomoc naszym sąsiadom zza wschodniej granicy. Czy powiat włączy się do tej akcji?

- Wiele organizacji gości dzieci ukraińskie na wypoczynek zimowy. My chcemy umożliwić młodzieży pochodzenia polskiego zamieszkałym na Ukrainie, Mołdawii i Naddniestrzu naukę w naszych, powiatowych szkołach ponadgimnazjalnych. W Czernichowie uczy się już ośmioro dzieci z Ukrainy. Chcemy poszerzyć tę ofertę o nasze szkoły w Skale i Giebułtowie, te właśnie placówki posiadają internaty i stołówki. Aby to umożliwić Rada Powiatu zamierza podjąć uchwałę o ustanowieniu dla nich stypendiów. To pozwoli sfinansować ich pobyt u nas i zapewnić edukację , pożywienie i noclegi.

Rozmawiała Anna Mączka

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl