Niedziela, 22 grudnia | Imieniny: Honoraty, Zenona, Franciszki
09.03.2011 | Czytano: 131

VERBA ET VOCES - MUZYKA W KRAKOWIE - MUZYKA W MAŁOPOLSCE

NOWY SĄCZ. Zapraszamy do wysłuchania niezwykłych koncertów w ramach wydarzenia HÄNDEL - WIELKIE ORATORIA. Najbliższe już 12 i 26 marca w Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ. Wstęp wolny na podstawie zaproszeń do odbioru w kasie MCK SOKÓŁ.

Oratorium Athalia 12 marca 2011, godz. 18.00

WYKONAWCY: Geraldine McGreevy-Athalia (sopran), Roberta Mameli -Josabeth (sopran), Robin Blaze-Joad (kontratenor), Paul Agnew - Mathan (tenor), David Wilson Johnson - Abner (bas).
Chór Kameralny CAPELLI CRACOVIENSIS, CAPELLA CRACOVIENSIS na historycznych instrumentach. Paul Goodwin - dyrygent
Historia:
Rządząca Judą królowa Athalia, wyznawczyni Baala, jest wstrząśnięta swoim snem: jej matka, Jezabeel, przyszła ostrzec ją przed zemstą Jehowy, po czym młody chłopiec zakłuł ją sztyletem. Kapłan Baala, Mathan, proponuje zatem poszukać prawdziwego chłopca w świątyni Jehowy i stracić go. Plany te jednak zdradza żydowskiemu kapłanowi Joadowi Abner, wódz wojsk, wierny Jehowie. Abner nie wie, że chłopiec ukrywany w świątyni to Joas, prawowity dziedzic tronu. Odnalazłszy go w świątyni, Athalia grozi swym przeciwnikom. W odpowiedzi Joas ogłoszony zostaje przez Joada królem Jerozolimy. Athalia widzi się już martwą, jednak z wściekłością złorzeczy zwycięzcom. Na koniec Żydzi wychwalają potęgę Boga.

Oratorium Deborah 26 marca 2011, godz. 18.00
WYKONAWCY: Anna Schoeck - Deborah (sopran), Jolanta Kowalska - Jael (sopran), David DQ Lee - Barak (alt), Łukasz Dulewicz - Sisera (alt), Jacek Ozimkowski - Abinoam (bas), Chór Kameralny CAPELLI CRACOVIENSIS, CAPELLA CRACOVIENSIS na historycznych instrumentach. Ralf Sochaczewsky - dyrygent.
Historia:
Samuel Humphreys, autor libretta oratorium, oparł je na wydarzeniach z IV i V rozdziału Księgi Sędziów, które zmienił jednak - niekorzystnie z punktu widzenia dramaturgii. Opowieść biblijna sugeruje bowiem, że Barak, wyruszający do walki z Siserą na wezwanie prorokini Debory, nie zdobędzie jego głowy, lecz „Pan wyda Syserę w ręce kobiety": w domyśle Debory, zaskoczeniem więc będzie późniejsza rola Jael. W libretcie natomiast znaczenie Jael zapowiedziane jest już w pierwszej części. Śledzimy tu też proroctwo Debory, przepowiadającej śmierć Siserze, którego kananejskie wojska od 20 lat gnębią Izraelitów, a także zagrzewanie się do walki izraelickiego dowódcy Baraka, z pomocą jego ojca Abinoama. Część druga przedstawia negocjacje przeciwników (których brak w Biblii) i dalsze przygotowania, część trzecia natomiast to już triumfalny powrót z placu boju Izraelitów, prowadzących pojmanych kapłanów Baala. Jael opowiada o zabójstwie Sisery: zbiegły z jatki wódz, schronił się w jej namiocie - namiocie swego stronnika, Chebera Kenity, do którego zaprosiła go jego żona, Jael, podejmując go wręcz mlekiem, miast wody. Gdy wódz zasypia, kobieta palikiem i młotem rozłupuje mu czaszkę. Następuje wychwalanie patriotycznego czynu Jael i dziękczynna pieśń Debory.

Zaproszenia na wydarzenia można już odebrać w kasie MCK SOKÓŁ (ul. Długosza 3, tel. 18 44 82 643) czynnej:
- w dni powszednie w godzinach 8.00-20.00, - w soboty i niedziele w godzinach 15.00-20.00.
s/

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl