WSB
Aktualności
Niedziela, 26 kwietnia 2015 14:37

"Trzeba pilnować polskiej ziemi". Podhalańscy artyści rozpoczynają kampanię społeczną: "Nie rzucim ziemi" (film)

- Z prywatyzacją PKL był skandal, ponieważ tuż przed sprywatyzowaniem wyłączono 40 hektarów lasu z Parku Krajobrazowego. Gdyby tego nie zrobiono, nie udałoby się sprywatyzować PKL-u. Widać ewidentnie, że sprawa została tak wymyślona, by oddać koleje w obce ręce - mówi Wojciech Jachymiak, zapowiadając inaugurację w sobotę 2 maja w Nowym Targu - kampanii społecznej "Nie rzucim ziemi".
W rozmowie z portalem wPolityce.pl, reżyser, założyciel Uniwersytetu człowieka „Ognik” i organizator kampanii „Nie rzucim ziemi”, której celem jest obrona polskiej ziemi przed niekontrolowaną sprzedażą obcokrajowcom - objaśnia cele akcji obywatelskiej, zainicjowanej przez górali-artystów.

- Myślałem o tym od lat, ale teraz to ostatnia szansa na działania. Odsunąłem wszystkie projekty, nad którymi pracuję i przez ten rok poświęcam się tylko kwestii ratowania polskiej ziemi. Bo jeśli Polska straci ziemię, bezpowrotnie straci wolność. Zaborcę zawsze można wygonić, ale akty własnościowe to sprawa znacznie poważniejsza i będzie ciężko Polskę odzyskać. To było głównym powodem, żeby się zastanowić jak jeszcze obudzić w Polakach tę chęć podniesienia się i jak się zjednoczyć, by wspólnie znaleźć sposób na obronę polskiej ziemi./.../ Jeśli uda się pobudzić świadomość Polaków, przekonać że to wspólna sprawa, możemy zrealizować wiele inicjatyw. W rozmaite wydarzenia, które już są w Polsce, chcemy wpisywać postulaty, które mamy w kampanii. Nawiązujemy kontakty z organizacjami, które zajmują się budowaniem świadomości polskiej, aby przez ten rok mówiły jak najwięcej o polskiej ziemi, ponieważ w maju 2016 roku kończy się okres ochronny i będzie mogła zostać wyprzedana obcokrajowcom, jeśli nie zmienimy prawa. To będzie dla Polaków całkowicie nowa rzeczywistość - tłumaczy nowotarżanin.

Koordynatorem działań budujących świadomość będzie Marcin Stawicki, który zajmie się realizacją działań edukacyjnych. Jak zapowiadają inicjatorzy kampanii - powstaną materiały filmowe, krótkie spoty, w których znani Polacy będą mówić o trosce o ochronę polskiej ziemi. - Mamy nadzieję, że nasza kampania będzie dowodem na to, że jesteśmy Polakami twórczymi, którzy potrafią się spotkać, zjednoczyć i w imię szczytnych idei stworzyć coś pięknego i pożytecznego - dodaje Wojciech Jachymiak.

Kampania ma dwa cele - pierwszy to ustawa chroniąca ziemię przed sprzedażą obcokrajowcom, wprowadzenie zapisów ochronnych na wzór istniejących w innych krajach europejskich. Drugi - budowa świadomości przywiązania do polskiej ziemi.

- Nasze postulaty nie są fanaberyjnymi żądaniami Polaków, którzy znowu krzyczą w Europie. To są rzeczy podstawowe, za którymi idzie bezpieczeństwo wewnętrzne, bezpieczeństwo żywnościowe i najważniejsze bezpieczeństwo niepodległościowe, czyli to, że my wpływamy na kształt Polski - mówi Jachymiak.

Inicjatorzy kampanii społecznej przywołują słowa Władysława Orkana, który w 1922 roku wygłosił odezwę do Związku Podhalan: "Nie przecinaj korzeni łączących Cię z rodną ziemią- Choćbyś na krańcu świata się znalazł. To tak jakbyś przeciął żyły żywota. Wiedz, że Ty wydźwigujesz piersią ziemie swoją, swój kąt ojczysty- albo go hańbisz, poniżasz. Pierś Twoja niech będzie przeto napięta na najwyższy ton! To winieneś Duchowi swojemu i Ojcom swoim".

Inauguracja kampanii "Nie rzucim ziemi" odbędzie się w Nowym Targu na Oleksówkach, przy żółtym szlaku na Turbacz. Będzie to jeden z elementów "Majówki w Gorcach". Szczegółowy program w dziale "co, gdzie, kiedy".wPolityce.pl, s/ zdj. Michał Adamowski
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
WSB
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl