Aktualności
Środa, 18 grudnia 2013 18:29

"Lokomotywa" wjeżdża do Nowego Sącza, w obecności minister Małgorzaty Marcińskiej

NOWY SĄCZ. W budynku przy ul. Łokietka otwarta została placówka opieki nad najmłodszymi dziećmi. Żłobek z projektu "Lokomotywa" otwarty został w obecności wiceminister Małgorzaty Marcińskiej, która w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej odpowiada za projekty unijne.
Trudna jest decyzja pozostawienia pod cudzą opieką dziecka w wieku od kilku miesięcy do trzech lat. Z drugiej strony - czasem taką decyzję wymusza sytuacja zawodowa. Starając się wyjść naprzeciw rynkowemu zapotrzebowaniu, a jednocześnie zachować rodzinne i ciepłe „elementy” opieki i wychowania, choć występującej pod szyldem instytucji – placówki żłobkowej, powstała myśl o projekcie „Troskliwi rodzice wracają do pracy – program stworzenia 5 żłobków w Małopolsce”.

Projektu unijnego, dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, który mimo problemów urzędowo-formalnych jest realizowany i to w szerokim zakresie. Autorem i kierownikiem projektu jest Dominika Stachańczyk. Organem prowadzącym jest Małopolskie Centrum Edukacji z dr inż. Rafałem Leśniakiem na czele, pionierem nowej jakości edukacji, przede wszystkim na naszym terenie. Dyrektorem Niepublicznego Żłobka w Nowym Sączu jest Marta Pierzga, osoba doświadczona w pracy z maluchami, z muzycznym i plastycznym przygotowaniem.

Małopolskie Centrum Edukacji inicjuje, wspiera wszelkie zinstytucjonalizowane formy edukacyjno- wychowawcze na każdym szczeblu, dodając im w swoim podejściu ludzko-rodzinnego wymiaru. Nie inaczej jest ze żłobkami, choć formalnie należą one pod resort zdrowia, a nie edukacji. Jako organ prowadzący, z „bazą wypadową” na Podhalu, firmuje powstałą w projekcie sieć pięciu żłobków LOKOMOTYWA, na terenie Małopolski, w miastach: Krakowie, Rybnej (partner w projekcie), Tarnowie i Nowym Sączu.

Właśnie w tym ostatnim mieście, w stylowym budynku przy ul. Łokietka 7, dokonał się ostatni akt wcielania w życie szlachetnej idei rozpisanej w projekcie, w obecności wiceminister Małgorzaty Marcińskiej, która w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej odpowiada za projekty unijne.

Symboliczne przecięcie wstęgi, rzeczowe rozmowy na temat tego, co z poziomu formalnego wchodzi na poziom realny, chęć i deklaracja pomocy w niełatwym dziele wprowadzania w życie idei stworzenia miejsc do opieki nad najmniejszymi i tym samym umożliwienia rodzicom powrotu do pracy, z pełną świadomością tego, że „papierowe” przeszkody są w stanie zniszczyć najlepszy pomysł – to w skrócie przebieg spotkania i, miejmy nadzieję, milowy krok w stronę zacieśnienia kontaktów między wszystkimi szczeblami osób i instytucji, których zadaniem jest szukanie rozwiązań ułatwiających i ulepszających nasze życie.

mat. prasowy, opr.s/
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl